Putin v roku 2014 vyznamenal podozrivého z pokusu o atentát na Skripaľovcov

Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin Foto: archívne, SITA/AP.

LONDÝN 9. októbra (WebNoviny.sk) – Jedného z podozrivých z pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije vyznamenal v roku 2014 ruský prezident Vladimir Putin.

Rusko pritom tvrdí, že s pokusom o atentát na Skripaľa nemá nič spoločné a Londýnom označená dvojica Rusov bola na Britských ostrovoch len na výlete.

Titul Hrdina Ruskej federácie

Alexandrovi Miškinovi, vojenskému lekárovi ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorý do Veľkej Británie pricestoval pod krycím menom Alexander Petrov, udelil Putin pred štyrmi rokmi titul Hrdina Ruskej federácie, informovala o tom v utorok britská nezávislá investigatívna skupina Bellingcat.

K tomuto zisteniu dospeli jej pracovníci na základe informácií od siedmich osôb pochádzajúcich z rovnakej dediny ako Miškin. Bellingcat tvrdí, že Miškina naverbovala rozviedka, keď dokončoval lekárske štúdium. Muž viackrát vycestoval na Ukrajinu, a to aj v roku 2013 počas tamojších nepokojov. Bližšie detaily o jeho identifikácii skupina zverejní počas utorka.

Briti obvinila Petrova a Boširova

Bellingcat už v septembri identifikoval aj ďalšieho podozrivého v kauze Skripaľ, ktorý do Spojeného kráľovstva prišiel ako Ruslan Boširov. V skutočnosti je to podľa Bellingcatu plukovník Anatolij Čepiga. Rusko toto tvrdenie odmietlo.

Británia obvinila Petrova a Boširova z toho, že sa v marci v Anglicku pokúsili zabiť Skripaľovcov nervovoparalytickou látkou sovietskej výroby novičok. Obaja útok prežili. Zomrela však Dawn Sturgessová, žena, ktorá nebola spojená s pôvodným útokom, dostala sa však do styku s látkou, ktorá bola pri ňom použitá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander PetrovAnatolij ČepigaRuslan BoširovSergej SkripaľVladimir Putin