Prezident Putin verí, že WHO rýchlo schváli vakcínu Sputnik V.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Kremlin Pool Photo/AP

Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril nádej, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rýchlo schváli vakcínu proti koronavírusu Sputnik V.

Nevyhnutný krok

Tento krok je podľa neho nevyhnutný pre zväčšenie globálnych dodávok ruskej očkovacej látky.

Viac o téme: Koronavírus

Počas nedeľňajšej videokonferencie s Francescom Roccom, šéfom Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Putin povedal, že získanie odobrenia zo strany WHO je nutné pre širšiu distribúciu ruskej vakcíny vo svete vrátane bezplatných dodávok. „Máme v úmysle rozšíriť takúto pomoc,“ povedal Putin.

Ruský líder zároveň argumentoval, že schválenie očkovacej látky Sputnik V Svetovou zdravotníckou organizáciou by umožnilo slobodné cestovanie po svete Rusom a obyvateľom ďalších krajín, ktorí sa dali zaočkovať touto vakcínou.

Účinnosť proti variantu omikron

Gamalejov inštitút, ktorý vakcínu Sputnik V vyvinul, uviedol, že táto očkovacia látka by mala byť účinná aj proti variantu koronavírusu omikron.

Zároveň však konštatoval, že ihneď začne prácu na prispôsobení vakcíny tak, aby čelila novému variantu.

Rusko očkovaciu látku Sputnik V vo svete aktívne propaguje, ale nedarí sa mu plniť sľúbené objemy dodávok. Krajiny v Latinskej Amerike sa sťažujú na meškania pri dodávkach vakcín pre druhú dávku očkovania.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Francesco RoccoVladimir Putin
    Firmy a inštitúcie Gamalejov inštitútSputnik VSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)