Putin: Vzťahy Ruska s Ukrajinou sa skôr či neskôr zlepšia

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin počas výročnej tlačovej konferencii v Kremeľskom paláci. Foto: SITA/AP

MOSKVA 23. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v piatok na svojej výročnej tlačovej konferencii v Kremeľskom paláci vyjadril presvedčenie, že vzťahy Ruska s Ukrajinou sa „skôr či neskôr“ znormalizujú. Most, ktorý sa stavia medzi Ruskom a Krymom, anektovaným Ruskom v roku 2014, podľa neho prispeje po zlepšení vzájomných vzťahov k rozvoju komerčných a humanitárnych stykov.

Putin sa vyjadril aj ku Trumpovi

Putin odpovedal aj na otázky týkajúce sa Spojených štátov. Pochválil novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa podľa jeho slov svojou kampaňou trafil do nálady amerických voličov, a odmietol obvinenia Bieleho domu, že Rusko zasiahlo do volieb v USA. Povedal, že Demokratická strana sa pokúša obviniť zo svojej volebnej porážky vonkajšie faktory, pretože sa nenaučila prehrávať dôstojne.

Ruský prezident pred vyše 1400 prítomnými novinármi vyhlásil, že chce mať s Donaldom Trumpom „obchodné a konštruktívne vzťahy, ktoré budú na prospech obom krajinám, Rusku i USA“.

Priznal, že armáda USA je väčšia

Putin uviedol, že nevidí „nič nezvyčajné“ na Trumpovom sľube posilniť americké jadrové sily. Zdôraznil, že ruská armáda je silnejšia ako akýkoľvek potenciálny agresor, aj keď priznal, že USA majú väčšiu armádu.

„V skutočnosti majú viac raketových striel, viac ponoriek a viac lietadlových lodí (ako Rusko), s tým nepolemizujeme, ale my sme jednoducho silnejší ako akýkoľvek agresor,“ povedal. Modernizácia ruskej armády podľa neho pomohla posilniť jadrové sily Ruska.

V úvode tlačovej konferencie Putin povedal, že ekonomika krajiny sa začala zotavovať. Tohtoročný očakávaný pokles o 0,6 až 0,7 percenta bude oveľa nižší ako vlaňajších 3,7 percenta. Niektoré sektory hospodárstva už vykazujú rast a rezervy ruskej centrálnej banky sa tento rok zvýšili.

Podporil bezvízový styk EÚ pre Ukrajincov

Putin tiež vyhlásil, že „plne podporuje“, aby Európska únia umožnila Ukrajincom bezvízový styk. Ukrajinci by mali dostať aj právo pracovať v EÚ, aby posilnili pracovnú silu bloku, povedal na koncoročnej tlačovej konferencii v Moskve.

Vízové režimy medzi krajinami EÚ a štátmi bývalého Sovietskeho zväzu označil Putin za pozostatky studenej vojny, ktoré by sa mali skončiť „čo možno najskôr“. Základom pre riešenie konfliktu na východe Ukrajiny by podľa ruského prezidenta mali zostať mierové rokovania pod záštitou Francúzska a Nemecka. „Normandský formát nebol veľmi účinný, ale nič iné nie je a práca v tomto formáte by mala pokračovať, v opačnom prípade sa situácia zhorší“, upozornil Putin.

Odsúdil zavraždenie veľvyslanca

Putin na konferencii odsúdil nedávne zavraždenie ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova, ktoré označil za pokus zničiť vzájomné vzťahy. Rusko a Turecko, s podporou Iránu, spolupracujú v úsilí vyriešiť humanitárnu krízu v Sýrii.

Asi 100.000 ľudí bolo evakuovaných z vojnou zničeného sýrskeho mesta Aleppo, pokračoval a označil to za „najväčšiu humanitárnu operáciu vo svete“. „Ďalšie štádium by malo byť prímerie na celom území Sýrie a začatie rozhovorov o politickom riešení“ občianskej vojny, dodal.

Tlačová konferencia sa po dvoch hodinách, na poludnie SEČ, skončila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin