Putin: Zabitie ruského veľvyslanca v Turecku je provokáciou

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil zabitie ruského veľvyslanca v tureckej Ankare. Útočníkom bol 22-ročný policajt. Foto: SITA/AP - koláž WbN

MOSKVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil pondelkové zabitie ruského veľvyslanca v tureckej Ankare. Podľa Putina išlo o provokáciu, ktorej cieľom je poškodiť zlepšujúce sa vzťahy medzi Ruskom a Tureckom.

Putin označil Karlova za svojho priateľa a vynikajúceho diplomata

Ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova v pondelok na výstave fotografií v Ankare postrelil 22-ročný policajt. Diplomat následne zraneniam podľahol. „Tento zločin je nesporne provokáciou zameranou na narušenie procesu normalizácie rusko-tureckých vzťahov a mierového procesu v Sýrii,“ uviedol Putin.

Moskva bude podľa jeho slov reagovať zintenzívnením boja proti terorizmu a vynaloží všetko úsilie na vypátranie organizátorov útoku. Páchateľ počas streľby kričal islamistické heslá a hovoril o pomste za krviprelievanie v sýrskom Aleppe. Zosnulého Andreja Karlova Putin označil za svojho priateľa a vynikajúceho diplomata.

Vraždu odsúdila aj Bezpečnostná rada OSN

Zabitie veľvyslanca „tým najostrejším spôsobom“ odsúdila aj Bezpečnostná rada OSN. Vyzvala tiež na vypátranie a potrestanie páchateľov, organizátorov a ďalších ľudí zapletených do útoku.

Vyhlásenie BR OSN zdôrazňuje, že terorizmus vo všetkých podobách je vážnou hrozbou pre medzinárodnú mier a bezpečnosť. Teroristické činy sú podľa členov rady neospravedlniteľné bez ohľadu na svoju motiváciu.

Najvyšší orgán OSN tiež vyjadril hlbokú sústrasť rodine zabitého ruského veľvyslanca Andreja Karlova i vláde v Moskve. Zdôraznil tiež, že nedotknuteľnosť zahraničných diplomatov je jedným z hlavných princípov medzinárodného práva.

Do Ankary pricestoval ruský tím

Do Ankary pricestovala skupina ruských vyšetrovateľov, ktorí sa zapoja do objasňovania vraždy ruského veľvyslanca. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov podľa agentúry RIA Novosti objasnil, že na vyslaní ruských vyšetrovateľov do Ankary a ich súčinnosti s tureckými kolegami sa v pondelok dohodli prezidenti oboch krajín Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Šéf ruskej diplomacie označil útok na ruského diplomata za „podlý teroristický čin“.

Lavrovov turecký rezortný kolega Mevlüt Čavušoglu, ktorý sa o vražde veľvyslanca Karlova dozvedel v pondelok počas letu na rokovania do Moskvy, dnes avizoval potrestanie všetkých vinníkov. Za hlavný cieľ vraždy Andreja Karlova označil snahu zasadiť ranu zlepšujúcim sa rusko-tureckým vzťahom. Čavušoglu okrem toho dodal, že ulicu v Ankare, kde sa nachádza ruské veľvyslanectvo, premenujú po Karlovovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mevlüt ČavušogluRecep Tayyip ErdoganSergej LavrovTayyip ErdoganVladimir Putin
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov