USA varujú pred posilňovaním ruskej prítomnosti v Sýrii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
USA varujú pred posilňovaním ruskej prítomnosti v Sýrii
Foto: SITA/AP

WASHINGTON/RÍM 23. septembra (WebNoviny.sk) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry v stredu upozornil, že podpora sýrskeho prezidenta Bašára Asada zo strany Ruska môže zvýšiť riziko konfrontácie s koaličnými silami bojujúcimi v krajine proti extrémistickej organizácii Islamský štát.

V rozhovore pre taliansky denník La Stampa Kerry informoval, že svojmu ruskému rezortnému kolegovi Sergejovi Lavrovovi tlmočil znepokojenie USA z vojenskej podpory, ktorú Rusko poskytuje vládnym silám v Sýrii a ktorá sa v poslednom čase ešte viac vystupňovala. Tieto akcie môžu podľa Kerryho vyvolať eskaláciu konfliktu a viesť k ďalším stratám nevinných životov, nárastu počtu utečencov a riziku konfrontácie s koalíciou bojujúcou v Sýrii proti IS.

Agentúra DPA pritom nespresnila, čo Kerry myslel pod koalíciou, ale – ako je známe – vytvorili ju Spojené štáty a ich spojenci a spoločne podnikajú nálety na pozície IS v Sýrii i v susednom Iraku. Aktívnejšie zapájanie sa Ruska do konfliktu na Asadovej strane v Sýrii vyvoláva aj obavy Izraela. Podľa neho by to mohlo prípadne viesť ku konfrontácii medzi ruskými a izraelskými jednotkami.

Rusi budujú v Sýrii základne

Americký denník Wall Street Journal v stredu napísal, že nové družicové snímky naznačujú výstavbu ďalších dvoch ruských vojenských základní v Sýrii. Denník získal inkriminované zábery od mesačníka IHS Jane’s Intelligence Review. Ten už v utorok informoval o družicových fotografiách z polovice septembra, ktoré zachytávajú ruských vojakov, ako budujú dve ďalšie vojenské základne v Sýrii.

Ide o výstavbu nových budov a prípravu stupňovitého terénu. Snímky zachytávajú aj nové stany typické pre ruské vojenské jednotky či situáciu pri skladisku zbraní a pri vojenskej základni severne od mesta Lázikíja ležiacom na pobreží Stredozemného mora. Podľa agentúry Reuters to naznačuje, že Rusko sa pripravuje rozmiestniť vojakov na oboch miestach.

Do oblasti presúvajú lietadlá

Rusko už do oblasti presunulo štyri multifunkčné bojové lietadlá Su-30SM, 12 podzvukových bojových lietadiel Su-25, 12 stíhacích bombardérov Su-24M a údajne zvažuje aj presun šiestich útočných vrtuľníkov Ka-52, tvrdia podľa spravodajskej televízie France24 americké vládne zdroje. Americkí experti na základe toho predpokladajú, že Rusko by sa mohlo do občianskej vojny v Sýrii zapojiť priamo.

Šéf americkej diplomacie sa v uplynulých dňoch vyjadril, že posilňovanie vojenskej prítomnosti Ruska v Sýrii by malo zrejme najprv chrániť tamojšie existujúce ruské zariadenia a už umiestnených ruských vojakov. Kerry dodal, že konečný cieľ Moskvy v Sýrii stále nie je jasný. Nemenovaný sýrsky vojenský predstaviteľ sa v utorok pre France24 vyjadril, že ruská vojenská prítomnosť v Sýrii sa už citeľne prejavila, aj keď svoj výrok bližšie nespresnil.

V čase narastania ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii a polemiky o nej dostalo ruské veľvyslanectvo v Damasku minulú nedeľu zásah pri ostreľovaní mesta. Ruské ministerstvo zahraničných vecí to označilo za teroristický útok spáchaný militantmi „financovanými zo zahraničia“, rozhodne ho odsúdilo a vyslovilo očakávanie, že rovnaký postoj zaujme aj medzinárodné spoločenstvo.

USA začali byť podľa Lavrova „vnímavejšie“

Lavrov v stredu vyhlásil, že Spojené štáty sú čoraz vnímavejšie k postoju Ruska ku konfliktu v Sýrii. Informovala o tom agentúra RIA Novosti. Na spresňujúcu otázku, kedy sa tak stalo, Lavrov potvrdil, že nedávno. „Hovoril som s (americkým ministrom zahraničných vecí) Johnom Kerrym, ktorý povedal, že s nami chcú spolupracovať a že majú také možnosti,“ uviedol Lavrov.

Obe strany podľa neho pozitívne hodnotili aj schôdzku šéfov rezortov obrany – Sergeja Šojgu a Ashtona Cartera. „Zdá sa mi, že (v USA) sú čoraz vnímavejší k objektívnej situácii,“ podotkol Lavrov. Agentúra Reuters medzičasom citovala nemenovaný ruský diplomatický zdroj, podľa ktorého sa Rusko domnieva, že šance na dosiahnutie medzinárodnej dohody o boji s terorizmom v Sýrii a riešení tamojšieho konfliktu sa zvyšujú.

Doterajšie diplomatické snahy o nájdenie riešenia krízy, ktorá vstúpila do piateho roku trvania, zlyhali, keďže hlavní medzinárodní hráči podporujú rôzne strany konfliktu a navyše sa nedokážu zhodnúť na ďalšom osude prezidenta Bašára Asada.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe John Kerry