Putin zdvíha varovný prst, Západ sa nemá čo starať do ruských bezpečnostných záujmov

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu varoval Západ pred ďalším zásahom do ruských bezpečnostných záujmov. Ako vo svojom výročnom prejave o stave krajiny uviedol, odpoveď Moskvy na to bude „rýchla a tvrdá“.

„Dúfam, že sa nikto neodváži prekročiť červenú čiaru z rešpektu k Rusku a my určíme, kde sa nachádza v každom konkrétnom prípade. Tí, čo organizujú provokácie ohrozujúce základné bezpečnostné záujmy Ruska, budú svoje skutky ľutovať ako nikdy predtým,“ vyjadril sa Putin.

Varoval Ukrajinu

Ruský prezident rečnil v čase rastúceho napätia so Západom, okrem iného aj pre masívne nasadenie ozbrojených zložiek pri hranici s východnou Ukrajinou, kde v ostatných týždňoch eskalujú porušenia prímeria medzi ukrajinskými silami a Moskvou podporovanými separatistami.

Západ vyzval Kremeľ, aby svojich vojakov stiahol. Ten obavy zo zhromažďovania vojakov zamietol s tým, že si ich môže nasadzovať na svojom území, kedykoľvek považuje za potrebné, a tiež varoval ukrajinské úrady, aby sa nesnažili silou prevziať späť kontrolu nad separatistami kontrolovanými územiami, pretože by Rusko mohlo zasiahnuť, aby ochránilo civilistov v regióne.

Bez menovania konkrétnej krajiny ruský prezident skritizoval zahraničnú vládu, ktorá uvaľuje „nezákonné, politicky motivované ekonomické sankcie a hrubé pokusy presadiť svoju vôľu u iných“. Rusko bolo podľa jeho slov zdržanlivé a často sa zdržalo reakcie na „otvorene chuligánske“ kroky ostatných.

USA minulý týždeň oznámili vyhostenie desiatich ruských diplomatov a sankcie voči viac ako trom desiatkam ľudí a spoločností za zasahovanie do vlaňajších prezidentských volieb a hackerský útok na federálne úrady. Rusi na sankcie USA odpovedali vyhostením desiatich amerických diplomatov.

Rusko obstaráva nové zbrane

Putin tiež vyzdvihol kroky Ruska k modernizácii jeho jadrového arzenálu a uviedol, že ozbrojené sily budú pokračovať v obstarávaní špičkových hypersonických striel a ďalších zbraní. Tiež zdôraznil, že svoje záujmy bude brániť v súlade s medzinárodným právom.

Tiež skritizoval Západ za to, že neodsúdil zmarený pokus o prevrat a atentát na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý údajne zahŕňal blokádu Minsku, výpadky elektriny a kybernetické útoky. Údajných strojcov v Moskve zatkli ruské a bieloruské služby tento mesiac.

Väčšinu prejavu Putin venoval domácim otázkam, pochválil ruskú reakciu v boji s pandémiou koronavírusu a vyzval na zrýchlenie očkovania. Tiež sľúbil opatrenia na podporu pôrodnosti a zvýšenia priemernej dĺžky života, nové stimuly na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou aj nové sociálne dávky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoVladimir Putin