Pýcha Slovenska trpí, v Tatrách vyvrátilo 100-tisíc stromov

V Tatrách padajú stromy, viaceré cesty museli uzavrieť
Následky víchrice v Tatranskej Lomnici. Silný vietor vo Vysokých Tatrách vyvracia stromy na cesty. Vysoké Tatry, 15. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 16. mája (WEBNOVINY) – Tatrami sa vo štvrtok po desiatich rokoch opäť prehnal silný nárazový vietor zvaný bóra. Len v časti územia Tatranského národného parku, ktoré spravujú Štátne lesy TANAP-u, zanechal vietor za sebou viac ako 100-tisíc polámaných a vyvrátených stromov, nepriechodné cesty a zavalené turistické chodníky.

„Zriedkavým javom bolo to, že si štvrtková bóra vybrala jarné a nie neskoré jesenné obdobie. Škody však nie sú porovnateľné. To nielen preto, že sila vetra bola tentoraz menšia, ale aj preto, že stojacich stromov v tatranských lesoch po bóre z novembra 2004 a po lykožrútovej kalamite už veľa stáť nezostalo,“ povedal námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u hovorí Pavol Fabian.

Obrazom: V Tatrách padali stromy, viaceré cesty museli uzavrieť

Najhoršia situácia je v oblasti Vyšných Hágov, kde náporu vetra podľahlo takmer 60-tisíc stromov. Podobná situácia je na Podbanskom, v Tichej a Kôprovej doline, kde budú musieť lesníci spracovať viac ako 20-tisíc metrov kubických kalamitného dreva. V oblasti Smokovcov vietor okrem 4000 stromov poškodil aj mladé lesné porasty pestované po vetrovej kalamite v roku 2004 na ploche presahujúcej 30 hektárov. Vo väčšom rozsahu ako desiatimi rokmi sú poškodené listnaté dreviny.

Intenzívny dážď v uplynulých dňoch poškodil lesné cesty v oblasti Podspádov a Tatranskej Javoriny, najmä v Bielovodskej a Javorovej doline, na Oraviciach v Bobroveckej doline, ale aj na Habovke a na Zverovke v Západných Tatrách. V Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku podmyla voda časť lesnej cesty, ktorá je zároveň červeno značeným turistickým chodníkom spájajúcim Červený Kláštor s Lesnicou. Tento chodník je pre popadané stromy a kamenné lavíny nepriechodný a pre turistov až do odvolania uzavretý.

Ťažko priechodná až nepriechodná je väčšina značkovaných turistických chodníkov prechádzajúcich pásmom lesa v celom území Tatranského národného parku. „Zatiaľ sa nám podarilo spriechodniť turistický chodník z Hrebienka k Rainerovej útulni a ďalej k Zamkovského chate. Uvolňovacie práce pokračujú aj na ďalších úsekoch zavalených chodníkov, kde je stav podobný ako v roku 2004,“ uviedol Fabian. Lesníci žiadajú turistov o maximálnu trpezlivosť. Zároveň ich žiadajú, aby z dôvodu vlastnej bezpečnosti zvážili výlety do Tatier počas nasledujúceho víkendu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park