Qatar Airways spustili prevádzku najdlhšieho letu na svete

Qatar Airways
Foto: SITA/AP

DAUHA 7. februára (WebNoviny.sk) – Katarská letecká spoločnosť Qatar Airways spustila prevádzku časovo najdlhšieho pravidelného komerčného letu bez medzipristátia.

Desať časových pásiem a 14 535 kilometrov

Boeing 777-200LR linky QR920 pristál v pondelok o 07.25 h miestneho času (v nedeľu o 19.25 h SEČ) po 16 hodinách a 23 minútach letu z katarskej Dauhy v novozélandskom Aucklande. Na trase dlhej 14 535 kilometrov prekročil boeing desať časových pásiem a letel ponad päť krajín.

Spiatočný let trvá dlhšie

Dobu letu pritom závisí od vetra, resp. protivetra. Vzhľadom na protivietor bude spiatočný let z Aucklandu do Dauhy trvať podľa stránky Qatar Airways asi o hodinu dlhšie.

Z historického hľadiska väčšinu diaľkových trás prevádzkovali letecké spoločnosti Singapore Airlines a austrálska Qantas. V súčasnosti sa tejto praxe ujímajú ďalšie aerolínie, ako napríklad Emirates. Qantas vlani oznámil, že od marca 2018 bude prevádzkovať priamy let medzi Perthom a Londýnom, ktorý potrvá 17 hodín.

S príchodom Boeingu 777-8X v roku 2022 sa očakávajú nové vzdialenostné rekordy, keďže sa plánujú priame letecké spojenia medzi New Yorkom a Sydney, či Sydney a Londýnom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WBN