RABÍN: Bodaj by Boh zoslal na Palestínčanov mor

Ovadia Josef
Vplyvný izraelský rabín a predseda vládnej náboženskej strany Šas Ovadia Josef. Foto: skyscrapercity.com

WASHINGTON 29. augusta (WEBNOVINY) – Výroky vplyvného izraelského rabína a predsedu vládnej náboženskej strany Šas, že by mal Palestínčanov stihnúť mor, odsúdili v nedeľu aj Spojené štáty. „Ľutujeme a odsudzujeme poburujúce vyhlásenia rabína Ovadia Josefa. Jeho poznámky sú nielenže hlboko urážlivé, ale takéto podnecovanie poškodzuje snahu dosiahnuť mier,“ vyhlásil hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Philip Crowley.

Ovadia Josef v nenávistnej modlitbe odvysielanej v nedeľu izraelským vojenským rozhlasom okrem iného povedal, že si praje, aby „všetci tí odporní ľudia, ktorí nenávidia Izrael, ako Abú Mázin (palestínsky prezident Mahmúd Abbás), zmizli z tohto sveta“. „Bodaj by Boh na nich zoslal mor, a aj na všetkých odporných Palestínčanov, ktorí ubližujú Izraelu,“ rečnil šéf strany, ktorá je súčasťou vládnej koalície premiéra Benjamina Netanjahua.

Podľa šéfa palestínskych vyjednávačov Saíba Irikáta boli tieto slová „navádzaním na genocídu“. Irikát vyzval izraelskú vládu, aby robila viac pre šírenie mieru a zastavenie takýchto nenávistných prejavov. V oficiálnej reakcii izraelskej vlády sa uvádza, že Josefove vyjadrenia „neodrážajú názory Benjamina Netanjahua ani jeho vlády, ktorá sa usiluje o mierové riešenie“ blízkovýchodného konfliktu.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom