Rada Európy kritizuje Rumunsko, vraj podkopáva ústavný súd

Victor ponta
Nový rumunský premiér Victor Ponta čelí obvineniu z plagiárotstva. Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 5. júla (WEBNOVINY) – Rada Európy prostredníctvom svojho stredajšieho vyhlásenia tvrdo skritizovala Rumunsko. Podľa združenia 47 krajín súčasná vláda východoeurópskej krajiny podkopáva nezávislosť ústavného súdu.

Podľa Benátskej komisie, ktorá má v rámci RE na starosti ústavné záležitosti, musí Bukurešť rešpektovať svoju ústavu a medzinárodné štandardy v záujme „nezávislosti súdnictva a vlády zákona„. Ústavný súd je „garantom poriadku a dodržiavania základných práv„, píše RE a pripojila sa k USA a EÚ, ktoré sú rovnako znepokojené aktuálnym vývojom v Rumunsku.

Atmosféra na rumunskej politickej scéne je poznačená dlhodobým sporom medzi prezidentom Traianom Basescom a premiérom Victorom Pontom, ktorý sa k moci dostal v máji. Napätie vyvrcholilo hádkou o tom, kto má zastupovať krajinu na summitoch EÚ.

Ústavný súd minulý týždeň rozhodol v prospech hlavy štátu. Rozruch na rumunskej politickej scéne v utorok spôsobilo aj zverejnenie vládnej kritiky ústavného súdu, ktorého sudcovia sa obrátili so žiadosťou o pomoc na Radu Európy.

Dôvodom sú obavy zo zásahov vlády do fungovania orgánu, údajne lojálnemu prezidentovi. Tamojší parlament navyše v stredu schválil nariadenie, podľa ktorého nesmie súd rozhodovať o normách schválených zákonodarným zborom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Rada Európy