Rada Európy pozastavila kontakty s Bieloruskom

Lukašenko
Foto: SITA, AP

ŠTRASBURG 30. apríla (WEBNOVINY) – Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PACE) vo štvrtok pozastavilo kontakty s bieloruským parlamentom a vládnymi predstaviteľmi na najvyššej úrovni. PACE po diskusii o situácii v Bielorusku prijalo rezolúciu, v ktorej uvádza, že bývalá republika Sovietskeho zväzu „nepreukázala dostatok snahy zaviesť hodnoty a štandardy Rady Európy“ a v tejto oblasti ani dostatok politickej vôle. PACE svoje stanovisko prijaté na rokovaní v Štrasburgu zverejnilo na internetovej stránke Rady Európy. PACE bude aj napriek tomu naďalej sledovať vývoj v Bielorusku.

„Zhromaždenie predovšetkým odsudzuje popravy Andreja Žuka a Vasilija Juzepčuka, ktoré sa vykonali v marci 2010, v podmienkach úplnej tajnosti a v čase, keď Výbor Organizácie Spojených národov pre ľudské práva požiadal o pozastavenie popravy a čakal na prešetrenie oboch prípadov,“ uvádza sa v rezolúcii. PACE tiež poukázalo na porušovanie práv bieloruských národnostných menšín.

Dvadsaťpäťročného Žuka a tridsaťročného Juzepčuka zastrelili bieloruské úrady v marci v úplnom utajení. Prvého za ozbrojenú lúpež a niekoľkonásobnú vraždu a druhého za sériu vrážd starších žien, informovala medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International. Podľa AI došlo v oboch procesoch k porušeniu ľudských práv.

Minulý rok získalo Bielorusko opäť štatút zvláštneho hosťa Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Ten je podmienený tým, že Bielorusko prestane vykonávať trest smrti. Rovnakú požiadavku má na poslednú krajinu v Európe, ktorá vykonáva popravy aj Európska únia. Minsk je od roku 1993 kandidátskou krajinou Rady Európy.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Lukašenko
Firmy a inštitúcie Rada Európy