Rada Európy vyčíta Turecku porušovanie slobody prejavu

Turecko
Foto: SITA/AP

ANKARA 5. februára (WEBNOVINY) – Predseda Rady Európy (RE) Thorbjorn Jagland v utorok na konferencii v Ankare vyčítal Turecku prenasledovanie a väznenie novinárov, čím porušuje slobodu prejavu.

Podľa jeho slov má Ankara najhoršiu štatistiku v oblasti porušovania práva na slobodu prejavu a ako zdôraznil, len pred Európskym súdom pre ľudské práva je podaných 450 podnetov voči tureckým úradom.

Podľa minuloročnej správy Výboru na ochranu novinárov (CPJ) je v prevažne moslimskej krajine väznených najviac novinárov spomedzi všetkých krajín sveta, dokonca viac ako v Číne či Správa uviedla, že od 1. augusta 2012 je v Turecku uväznených 76 novinárov vrátane 61 výlučne za ich novinársku činnosť.

„Sloboda prejavu môže uraziť, môže šokovať, no ochrana žurnalistiky a slobody prejavu znamená ochranu demokracie,“ povedal Jagland na margo Turecka, ktoré však kritiku odmieta a zadržaných novinárov označuje za zločincov a teroristov. Jagland to povedal deň potom, ako turecký premiér Recep Tayyip Erdogan kritizoval Európsku úniu za „neospravedlniteľné“ meškanie na ceste Turecka k členstvu v EÚ.

Šéf Rady Európy združujúcej 47 krajín starého kontinentu vyzval Turkov, aby prispôsobili svoje právo európskym štandardom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Rada Európy