Rada Európy vyzvala na zrušenie popravy Troya Davisa

Bez názvu
Nezabíjajte v mojom mene, osloboďte Troya Davisa - protest proti poprave Troya vo Washingtone. Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 21. septembra (WEBNOVINY) – Rada Európy (RE) vyzýva americký štát Georgia, aby zrušil popravu Troya Davisa, ktorého uznali vinným z vraždy policajta a odsúdili na trest smrti. Generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland sa na americké úrady obrátil s výzvou o odvolanie popravy, ktorá je na programe v stredu. Šéf RE argumentuje „vážnymi pochybnosťami“ o vine Davisa, ktorý mal pred viac ako 20 rokmi usmrtiť 27-ročného policajta, otca dvoch detí.

„Ako generálny tajomník RE vyzývam kompetentné úrady Spojených štátov, aby našli spôsob, ako ušetriť život Troya Davisa. Dôvodom je nielen nesúhlas s trestom smrti ako takým, ale predovšetkým pretrvávajúce vážne pochybnosti o rozsudku. Európa je blízkym spojencom a priateľom USA a v momente ako tento skutoční priatelia vyjadria svoj názor, so všetkým rešpektom a počestnosťou, ktorý si takýto vzťah zaslúži,“ povedal Jagland.

Dlhoročný súdny proces sa skončil potvrdením verdiktu trestu smrti pre dnes 42-ročného Davisa, ktorý v roku 1989 podľa obžaloby zastrelil policajta Marka MacPhaila. Okolnosti tragického incidentu však zostávajú nejasné, mnoho svedkov dokonca stiahlo svoje pôvodné výpovede. Na zrušenie hrdelného trestu štát Georgia vyzvali aj pápež Benedikt XVI. či bývalý americký prezident Jimmy Carter, ich snahy priniesli čiastočný efekt v podobe opakovaného posunutia dátumu Davisovej popravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Jimmy CarterPápež Benedikt XVI.Troy Davis
Firmy a inštitúcie Rada Európy