Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómovia
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
6. februára 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Rada vlády nahliadla do ombudsmankinej správy o Moldave

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Jedným z opatrení, ktorými chce polícia zabezpečiť snímanie svojich zákrokov, je stožiarová technika namontovaná na niektorých policajných vozidlách. Na zasadnutí Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť to v stredu povedal prezident policajného zboru Tibor Gašpar. Poradný orgán vlády diskutoval o zisteniach verejnej ochrankyne práv o minuloročnom policajnom zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou.

Ombudsmanka Jana Dubovcová navrhla niekoľko opatrení, ktoré by mali rezort vnútra a polícia zabezpečiť, aby sa predchádzalo porušovaniu základných práv a slobôd. Medzi nimi bolo aj odporúčanie zariadiť monitorovanie policajných oddelení, kde sú predvedené osoby, ako aj zákrokov, pri ktorých možno predpokladať použitie donucovacích prostriedkov.

Polícia sa chce technicky zdokonaliť

Gašpar na rokovaní rady vlády najskôr vysvetlil, že legislatívnu úpravu toho, ako robiť obrazovo-zvukové záznamy o policajných akciách už máme dnes štandardnú a porovnateľnú s tou v okolitých krajinách. O zmene a zlepšení zákona možno podľa policajného prezidenta diskutovať. Ako dodal, táto otázka však nemá len legislatívnu, ale aj technickú rovinu. Policajné zákroky sa robia aj v noci, v horšom počasí či za zníženej viditeľnosti počas dňa.

Policajný prezident povedal, že novela zákona o policajnom zbore je otvorená. „Chcem ale zdôrazniť, že už sme dnes v právnej úprave, ktorá je štandardná s okolitými krajinami,“ upozornil Gašpar.

Členov rady vlády a ombudsmanku však ubezpečil, že polícia sa chce v tomto smere technicky pohnúť. „Nepochybujte, sledujeme vývoj, vieme, aké existujú technické záznamové prostriedky, chystáme vybavenie istých vozidiel stožiarovou technikou, z ktorej sa bude dať snímať zákrok v nejakom širšom zábere,“ povedal Gašpar.

Ombudsmanka sa teší

Rada vlády prijala uznesenie, ktorým inštitútu ombudsmanky vyjadrila podporu. „Oceňujem, že rada vlády sa doposiaľ ako prvý orgán vecne zaoberala obsahom mojej správy o policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou a vítam podporu, ktorú vyslovila mojej činnosti,“ reagovala Dubovcová.

Zároveň však upozornila, že podľa nej netreba čakať s prijatím opatrení zameraných na posilnenie ochrany základných práv a slobôd, ktoré navrhla, keďže medzi ich zavedením do praxe a prípadnou trestnoprávnou zodpovednosťou jednotlivcov, ktorú v súčasnosti z iniciatívy generálnej prokuratúry opakovane skúma inšpekcia ministerstva vnútra, neexistuje žiadna súvislosť.

Odporúčané články

Komentovať zásah v Moldave je predčasné, tvrdí Gašpar Obrazom: Fico bol v Moldave nad Bodvou povzbudiť policajtov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...