RADIČOVÁ: Štefánik bol dobrodruh a intelektuál

Bez názvu
Zľava: Podpredseda NR SR Robert Fico a predsedníčka vlády Iveta Radičová a minister obrany Ľubomír Galko pred Mohylou M. R. Štefánika pri príležitosti 130. výročia narodenia generála M. R. Štefánika Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Milan Rastislav Štefánik bol dobrodruh a akčný intelektuál, proeurópsky vlastenec a vizionár, brilantný diplomat a generál, vyhlásila dnes na Bradle predsedníčka vlády Iveta Radičová. Ako dodala, za komunizmu ho vyškrtli z dejín. „Je absurdné, že tí, čo ho z dejín vyškrtli, ho teraz oslavujú,“ kritizovala Radičová.

Štefánik slobodu považoval za mimoriadne dôležitú hodnotu, ktorej podriadil celý svoj životný zápas, v ktorom si neurčoval ľahké ciele, tvrdí premiérka. „Stále pretrváva pradávna dilema – sloboda alebo chlieb. Popritom aj hospodárska kríza akoby posúvala slobodu na okraj pozornosti. Lenže bez slobody a zodpovednosti nemožno vyriešiť žiadnu krízu,“ podotkla Radičová. Premiérka vystavila kritike aj Slovensko, označila ho za štát, ktorý si váži svojich občanov diferencovane podľa politického presvedčenia, etnickej či straníckej príslušnosti.

Na mohylu dnes premiérka prišla osláviť 130. výročie narodenia generála Milana Rastislava Štefánika, spolu s ňou prišli aj podpredseda parlamentu Robert Fico, minister obrany Ľubomír Galko, náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík a ďalšie osobnosti.

Bok po boku s Radičovou prišiel na Bradlo jej predchodca Fico. „To bolo každý rok, ale ste si to možno nevšimli,“ poznamenala na adresu spojenia opozície a koalície Radičová. Priznala však, že pravdou bolo, že opoziční predstavitelia na podobných akciách nerečnili, no ona tieto praktiky nemieni akceptovať.

Fico dnes Štefánika označil za symbol životaschopnosti národa. Vyzdvihol jeho sebavedomie a povzbudil divákov, aby sa tiež riadili vlastným sebavedomím a svedomím. V rámci prejavu sa však vyjadril aj k soche Svätopluka na Bratislavskom hrade. „Učme svoje deti, vnukov a vnučky úcte k našim významným historickým osobnostiam, našej histórii a historickým tradíciám. Nezabíjajme naše historické sebavedomie, nerobme pokusy, ako sa objavujú v poslednom čase, napríklad odstraňovať jazdeckú sochu kráľa Svätopluka z Bratislavského hradu. Tú sochu, ktorú aj kardinál Korec označil za požehnanie pre Slovensko,“ vyzval.

Evanjelický biskup Milan Krivda si vo svojom prejave neodpustil kritiku politikov. „Dnes je skôr výnimkou, že aktívny politik hovorí o vlastných kritériách pre život,“ vyhlásil.

Fico na rovnakom mieste rečnil pri podobných oslavách aj predchádzajúci rok, počúvali ho stovky ľudí. Dnes na Bradlo prišlo pomerne málo ľudí, oslavám neprialo počasie. V silnom studenom vetre a daždi prišlo len niekoľko desiatok ľudí. Mužov v uniformách a členov delegácií nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Francúzska, Ruska a Talianska bolo približne rovnako veľa ako divákov pod mohylou.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováKardinál KorecĽubomír BulíkĽubomír GalkoRobert Fico