Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Exporadca Radičovej dostal v kauze Osrblie ročnú podmienku
Zľava: Obžalovaní v korupčnej kauze Osrblie Martin N. a Igor L. v chodbe Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Pezinok, 12. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
12. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Radičovej exporadca dostal v kauze Osrblie ročnú podmienku

PEZINOK 12. augusta (WEBNOVINY) – Podmienečné tresty, ktoré sú úplne rovnaké ako v pôvodnom trestnom rozkaze, v utorok vymeral sudca Špecializovaného trestného súdu pre dvojicu obžalovaných v kauze o údajnej nepriamej korupcii pri dostavbe biatlonového areálu Osrblie.

Bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej Martin N. ako aj bývalý veľvyslanec v Keni Igor L. dostali po jednom roku odňatia slobody s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov. Obaja dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur.

Obrazom: V kauze Osrblie padli podmienečné tresty

Sudca uznal oboch vinných podľa obžaloby, že si za vybavenie 300-tisícovej dotácie od úradu vlády na dostavbu areálu žiadali „desiatok“ z dotácie. Podľa žalobcu sľuboval Martin N. za úplatok aj vybavenie ďalšej dotácie 1,3 milióna eur od ministerstva školstva.

Rozsudok nenadobudol právoplatnosť, lebo obžalovaní sa priamo v súdnej sieni odvolali. Prokurátor si ponechal zákonnú lehotu na rozhodnutie, či sa odvolá proti výške trestu.

„Dnes vyhlásený rozsudok sudcu Špecializovaného trestného súdu preukazuje, že korupcia v našej spoločnosti prenikla na tie najvyššie miesta. Zároveň z priebehu celého hlavného pojednávania bolo úplne evidentné a každý, kto na ňom sedel, to musel postrehnúť, že preukazovanie korupcie na takýchto najvyšších miestach je mimoriadne ťažké a náročné,“ povedal po vyhlásení rozsudku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Martin N. trvá na tom, že žalovaný skutok nespáchal.

„Uvidíme, aký právny názor bude mať najvyšší súd,“ dodal. Obhajca Igora L. konštatoval, že rozsudok je presnou kópiou trestného rozkazu. „Čiže osemmesačné vykonávanie nejakých dôkazov, zmenená dôkazná situácia, kde nám vlastne vypadli dvaja kľúčoví svedkovia, tak to pre súd neznamenalo vôbec nič,“ povedal advokát Igora L.

Jeho klient raz hovoril v telefonáte Martinovi N., že možno priletia nejaké holubičky k Váhu, v inom telefonáte zas stavebník Kňazík hovoril, že prídu aj s kameňom. Obhajca Igora L. odmietol, že by sa tým myslel úplatok. „Nikto na tomto súde nepotvrdil, že tie peniaze boli úplatkom. Ani jeden svedok to nepotvrdil,“ dodal obhajca. Podľa Igora L. to boli peniaze za poradenskú a konzultačnú činnosť.

Exporadca Radičovej dostal v kauze Osrblie ročnú podmienku
Foto: SITA/Ján Slovák

Sudca prípad pôvodne rozhodol trestným rozkazom ešte 10. októbra minulého roka a vtedy uznal štvoricu obvinených mužov vinnými. Podľa Martina N. by sa príbeh v kauze o údajnej nepriamej korupcii pri dostavbe biatlonového areálu Osrblie dal nazvať legendou. V záverečnej reči odmietol, že by si od stavebníka Petra Kňazíka čo i len sprostredkovane žiadal odmenu či úplatok.

„Vždy som konal a konám čestne podľa najlepšieho vedomia a svedomia,“ povedal na súde Martin N. Rovnako vyhlásil, že v prípade dotácie na dostavbu areálu neovplyvňoval nič v prospech biatlonového zväzu. Vyšetrovateľ podľa neho účelovo vyselektoval len dôkazy, konkrétne nahrávky odpočutých telefonátov a použil len nahrávku v jeho neprospech. Niektoré hlasové záznamy podľa neho chýbajú. Dodal, že nie je tvorcom, ani aktérom kauzy.

Igor L. zotrval na svojich postojoch, ktoré má od začiatku kauzy. Policajná akcia z 29. júla 2011, keď ho zadržali pri preberaní 30-tisíc eur, a to v kancelárskych priestoroch Martina N., bola pre Igora L. šokom. „Je to pre mňa celé šokom tieto tri roky (od prepuknutia kauzy – pozn. SITA), pretože som si neni vedomý, že by som niekoho ovplyvňoval. Naša činnosť bola obchodná,“ povedal Igor L. na súde.

V záverečnej reči hovoril o tom, ako vysvetľoval stavebníkovi možnosti získania prostriedkov na dostavbu areálu, aké žiadosti napísať a podobne. Podľa jeho slov tieto veci stavebník nepoznal. Stále tvrdí, že išlo o poradenskú činnosť, ako je to bežné.

VIAC O KAUZE OSRBLIE SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Odporúčané články

V kauze Osrblie sa telefonovalo okrem holubičiek aj o kameni Súd prehral telefonáty exporadcu Radičovej o kauze Osrblie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...