Radičovej zelenú politiku zaplatia občania

Iveta Radičová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zvolala pracovné rokovanie o envirozáťažiach s budúcim šéfom ministerstva životného prostredia a so zástupcom zamestnávateľov. Hovorila s nimi o dôležitosti prípravy a schválení zákona o starých environmentálnych záťažiach. Urobila tak preto, aby sa predišlo u nás takej ekologickej katastrofe, k akej došlo tento mesiac v Maďarsku pri obci Ajka, odkiaľ unikol toxický kal z miestnej hlinikárne. „K tomu, aby sme predišli problémom, potrebujeme prijať zákon, ktorý odkladáme dlhé roky a týka sa záťaží, ktoré máme v životnom prostredí,“ zdôvodnila premiérka stretnutie.

Radičová dnes na brífingu pripomenula, že zákon je rozpracovaný od roku 2003. V roku 2005 prebehlo prvýkrát medzirezortné pripomienkové konanie a zákon bol pripravený na predloženie do legislatívnej rady vlády. Podľa plánu legislatívnych úloh envirorezortu na rok 2007 sa mal dostať zákon do vlády v apríli 2008. „Bol hotový v roku 2008 a môj predchodca (Robert Fico – pozn.) sa ho rozhodol nepredložiť v obave, aby sa neohrozila zamestnanosť,“ povedala Radičová.

Zamestnávatelia si uvedomujú vážnosť a dôležitosť tohto zákona,“ povedal prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Roman Karlubík. Podľa neho majú zamestnávatelia veľký záujem podieľať sa na riešení starých envirozáťaží. Problémom je, ako riešiť veľkú finančnú záťaž pre zamestnávateľov, uviedol. „Preto je veľmi dôležitá podpora, pochopenie štátu, že nedá sa riešiť takáto situácia zo dňa na deň,“ povedal. Podľa Karlubíka je potrebné vytvorenie časového rámca, počas ktorého sa situácia v rámci jednotlivých podnikov bude riešiť s ich participáciou.

Budúci minister životného prostredia sa bol minulý víkend pozrieť v Slovinkách pri Krompachoch, kde je odkalisko, ktoré sa považuje za najrizikovejšie na Slovensku. „Ja si myslím, že sme našli riešenie,“ povedal dnes Nagy. Podľa neho treba v Slovinkách obnoviť monitoring a obnoviť drenážny systém. Chce na to použiť európske financie. „S tým, že sa do toho budú zapájať štátne alebo obecné organizácie,“ povedal. Nagy dúfa, že spomínané činnosti sa v Slovinkách zrealizujú v prvých dvoch mesiacoch budúceho roka.

Organizácia Greenpeace privítala výsledky dnešného rokovania premiérky Radičovej s predstaviteľmi zamestnávateľov k téme riešenia problematiky environmentálnych záťaží. Obnovenie pracovnej skupiny, ktorá by za účasti mimovládnych organizácií mala do 15. novembra pripraviť zákon o environmentálnych záťažiach, je podľa ochranárov dobrým krokom. „Dôrazne v tejto súvislosti odmietame argumentáciu predstaviteľov priemyselných zväzov, ktorí opätovne vyhlásili, že situácia sa nemôže riešiť zo dňa na deň. Keby priemysel doposiaľ nerobil všetko preto, aby sa táto legislatívna norma neprijala, už dávno sme mohli problém riešiť a nemuseli sme sa dostať do tejto situácie. Napriek negatívnym skúsenostiam, ktoré máme s prípravou zákona, dúfame, že tentokrát bude konečne predložený. Sme pripravení sa opätovne podieľať na jeho príprave,“ uviedla v reakcii na dnešné rokovanie hovorkyňa Greenpeace Lucia Szabová.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováRoman Karlubík