Radikáli robia Tsiprasovi problémy, Syriza bude mať zjazd

Alexis Tsipras
Grécky premiér Alexis Tsipras v prejave pred ústredným výborom Syrizy varoval, že vláda môže padnúť, ak ju nepodporia aj radikálni ľavicoví poslanci zo Syrizy. Foto: SITA/AP

ATÉNY 31. júla (WEBNOVINY) – Grécka vládna strana Syriza bude mať v septembri mimoriadny stranícky zjazd, na ktorom bude riešiť spor medzi premiérom Alexisom Tsiprasom a radikálnym ľavicovým krídlom strany. Informoval o tom vo štvrtok neskoro večer 200-členný ústredný výbor Syrizy, ktorý k rozhodnutiu dospel na 12-hodinovom dramatickom stretnutí, uviedla agentúra AP.

Tsipras varoval, že vláda môže padnúť

Mimoriadny kongres navrhol Tsipras a očakáva sa, že zjazd bude testom jeho postavenia lídra, upozornila agentúra DPA.

V prejave pred ústredným výborom Syrizy Tsipras varoval, že vláda môže padnúť, ak ju nepodporia aj radikálni ľavicoví poslanci zo Syrizy.

„Buď ľavicoví poslanci podporia prvú ľavicovú vládu v Európe po druhej svetovej vojne, ale spôsobia jej pád, lebo ju nepokladajú za ľavicovú,“ povedal premiér v prejave, ktorý odvysielala televízia.

Rozpory sťažujú rokovania Grécka o záchrannej pôžičke

Ústredný výbor Syrizy sa stretol preto, aby sa pokúsil vyriešiť názorové rozdiely v otázke, či by mal Tsipras prijať tretí záchranný balík pre Grécko od medzinárodných veriteľov.

Frakcia zákonodarcov z radikálneho ľavicového krídla Syrizy sa obrátila proti Tsiprasovi, keď parlament hlasoval o tomto záchrannom balíku, ktorý bol schválený len vďaka podpore opozičných strán. Tsipras vyhlásil, že grécky ľud musí rozhodnúť, či sú podmienky medzinárodnej pôžičky vydieraním, ako to mnohí Gréci vnímajú.

Niekoľko členov ústredného výboru Syrizy odsúdilo nový balík pomoci. Syriza zrejme smeruje k rozštiepeniu, ktoré spôsobí revolta približne štvrtiny zákonodarcov strany – z jej Ľavej platformy. Tí hlasovali proti úsporným opatreniam, ktoré patrili k podmienkam dohodnutým v Bruseli 13. júla a Grécku zaručovali novú pôžičku vo výške 86 miliárd eur.

Podľa analytikov názorové rozdiely v strane ohrozujú Tsiprasovu autoritu a sťažujú rokovania Grécka o záchrannej pôžičke.

MMF sa zúčastní rokovaní o Grécku

Rokovaní na najvyššej úrovni o treťom balíku pomoci pre Grécko sa zúčastní aj Medzinárodný menový fond (MMF). Vyplýva to zo štvrtkového stanoviska predstaviteľa gréckeho ministerstva financií. „Zástupcovia štyroch inštitúcií sa stretnú v piatok s (ministrom financií) Euclidom Tsakalotosom a s (ministrom hospodárstva) Georgeom Stathakisom. Bude to prvé stretnutie,“ povedal predstaviteľ.

Noviny Financial Times vo štvrtok informovali, že MMF sa môže podieľať na diskusiách o pomoci Grécku, nemôže sa však oficiálne zapojiť, kým krajina neodsúhlasí komplexné reformy. Zo sumáru zo stredajšieho zasadnutia predstaviteľov MMF podľa FInancial Times vyplýva, že fond sa môže podieľať na rokovaniach o pomoci Grécku, nemôže sa však zapojiť vzhľadom na vysoký dlh krajiny a slabé reformy.

„V súvislosti s článkom Financial Times, podľa ktorého sa MMF nemôže podieľať na novom programe pre Grécko pre vysoký dlh, hovoríme, že MMF sa zúčastňuje rokovaní,“ povedal grécky predstaviteľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras
Firmy a inštitúcie SYRIZA Koalícia radikálnej ľavice