Radikáli žiadajú vyšetrovanie Porošenka pre Panama Papers

'Netreba žiadny Minsk 3', Porošenko novú dohodu odmieta
Ukrajinský prezident Petro Poroshenko na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom zdôraznil, že novú dohodu netreba. Sú tu zmluvy a tie treba plniť. Brusel, 27. augusta 2015. Foto: SITA/AP

KYJEV 4. apríla (WebNoviny.sk) – Ukrajinský parlament by mal iniciovať vyšetrovanie prezidenta Petra Porošenka ohľadne správ, že využil offshorové spoločnosti, aby sa vyhol plateniu daní, uviedol v pondelok líder Radikálnej strany Oleh Ľaško.

Pod heslom Panama Papers (Panamské dokumenty) informovali v nedeľu večer médiá po celom svete o firmách v tzv. daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci „ukryli“ vysoké finančné čiastky. V dokumentoch figuruje aj Porošenkovo meno. „Otvoriť si offshorové spoločnosti v čase, keď stovky našich vojakov umierajú, je vrchol cynizmu,“ napísal Ľaško na Facebooku. Citovala ho agentúra Reuters.

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina Národný protikorupčný úrad Ukrajiny oznámil, že prezident nespadá pod jeho jurisdikciu a preto nemá v právomoci začať vyšetrovanie. Vysvetlil, že jeho jurisdikcia „sa vzťahuje na vrcholných predstaviteľov oprávnených na plnenie funkcií štátu alebo miestnej samosprávy, najmä na prezidenta Ukrajiny, ktorých kompetencie sa skončili“.

Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní, ako aj jej spojenie okrem iných so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov vrátane diktátorov.

Dokumenty získali od anonymného zdroja nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta na analýzu. Doklady prinášajú informácie o 214 488 offshorových spoločnostiach spojených s ľuďmi vo viac ako 200 krajinách a teritóriách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko