Rádioaktívny odpad sa už na Slovensko nebude môcť dovážať, rozhodli poslanci parlamentu

Rádioaktívny odpad, jadrový odpad
Podľa novely je zakázané dovážať na účely spaľovania rádioaktívny odpad, ktorý nebol vyprodukovaný na území Slovenskej republiky. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensko nebude možné doviezť zo zahraničia rádioaktívny odpad. Vyplýva to z novely zákona o životnom prostredí a zákona o radiačnej ochrane, ktorú presadili koaliční poslanci. Za prijatie novely hlasovalo 84 zo 117 prítomných poslancov.

Podľa novely je zakázané dovážať na účely spaľovania rádioaktívny odpad, ktorý nebol vyprodukovaný na území Slovenskej republiky.

Právnická osoba, ktorá doviezla rádioaktívny odpad na základe zmlúv uzatvorených pred 1. októbrom 2021, ktorý nebol vyprodukovaný na území SR a bol dovezený po 31. decembri 2021 na jeho spracovanie alebo úpravu a je držiteľom povolenia na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, je povinná bez zbytočného odkladu po ukončení spracovania alebo úpravy zabezpečiť prepravu finálneho produktu do krajiny pôvodu odpadu.

Poslanci v dôvodovej správe uviedli, že chcú prispieť k zníženiu zaťaženia životného prostredia, ako aj k ochrane zdravia obyvateľstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky