Radoslav Procházka by mal oznámiť či skončí v KDH

Rada KDH v Banskej Bystrici
Poslanec NR SR za stranu KDH Radoslav Procházka počas tlačovej besedy po skončení rokovania Rady Kresťanskodemokratického hnutia. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka by mal v pondelok oznámiť, aká bude jeho politická budúcnosť.

Na konci januára avizoval, že či vystúpi z KDH a jeho poslaneckého klubu, oznámi po skončení februárovej schôdze parlamentu. Tá sa skončila v piatok. Platforma Alfa, ktorú Procházka založil, pripravuje tlačovú besedu na pondelok.

Procházka v januári oznámil, že už v budúcnosti nebude za toto hnutie kandidovať do parlamentu. Neskôr pre agentúru SITA povedal, že predsedovi KDH Jánovi Figeľovi načrtol svoj odchod z KDH.

Podľa sociológa Pavla Haulíka Radoslav Procházka sám šancu nebude mať. „Toľko strán naraz sa neuživí,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň upozornil, že zakladateľ NOVA Daniel Lipšic na začiatku hlasy KDH nebral, dnes už však časť voličov hnutia oslovil.

Haulík si však nemyslí, že by Procházka prípadným svojim odchodom mohol KDH zatĺcť klinec do rakvy. „Nemyslím si to, ale KDH bude ešte menej významná strana, ako bola. Doteraz sa dlhodobo pohybovala na ôsmich percentách, čo je záruka účasti v parlamente, ale ak to klesne tak sa dostane na hranicu,“ povedal.

KDH je podľa Haulíka príkladom toho, ako ťažko zvládajú zabehané politické strany generačnú výmenu. „Nestačí len nejaká kozmetická zmena, ani dokonca zmena lídra. Treba neustále sledovať, či to, čo strana robí, zodpovedá požiadavkám voličov,“ uviedol. Podľa sociológa ak by o lídrovi KDH rozhodovali všetci voliči, tak Procházka by Figeľa hravo porazil. „To znamená, že KDH, ktoré dlho bolo stranou s úplne najstabilnejším elektorátom, zdá sa, že v tomto období patrí medzi tie strany, kde dochádza k značným voličským presunom,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicRadoslav Procházka