Radovana Karadžiča zbavili obvinenia v prípade genocídy

Karadžič
Foto: SITA, AP

HAAG 28. júna (WEBNOVINY) – Bývalého bosnianskosrbského prezidenta Radovana Karadžiča vo štvrtok zbavili jedného z dvoch obvinení v súvislosti s genocídami páchanými počas balkánskych vojen v rokoch 1992 až 1995.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) oslobodzujúci verdikt zdôvodnil nedostatkom dôkazov o tom, že Karadžič sa podieľal na masovom zabíjaní a prenasledovaní moslimov a Chorvátov.

Proces s ním však pokračuje, keďže Srba aj naďalej obviňujú z desiatich vojnových zločinov, medzi ktorými je aj jedna genocída.

Obvinenia voči Karadžičovi sa týkajú prevažne srebrenickej masakry z roku 1995, pri ktorej prišlo o život viac ako 8000 bosnianskych moslimov a štvorročného obliehania Sarajeva, ktoré stálo život 10 000 ľudí. Masakra v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny.

Karadžič ešte tento mesiac požiadal o svoje prepustenie, keďže sa necítil byť vinný ani v jednom z 11 bodov obžaloby. Proces s ním teraz pokračuje dokazovaním zvyšných 10 zločinov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radovan Karadžič