Rafaj sa teší na hymnu pred parlamentnou schôdzou

Rafaj, Slota
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Akékoľvek rokovania vlády, Národnej rady, obecných a mestských zastupiteľstiev či verejných zhromaždení obyvateľov obce otvorí štátna hymna. Štátna hymna sa bude povinne hrať aj na športových podujatiach a súťažiach organizovaných národnými športovými zväzmi. Slovensko sa tak priblíži tradícii, akú poznáme napríklad z Ameriky. Vyplýva to zo zákona na podporu vlastenectva, ktorý dnes schválil parlament.

Právna norma poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja ukladá novoprijatým štátnym zamestnancom povinnosť zložiť sľub vernosti Slovenskej republike. „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike, jej ústavným zásadám a jej demokratickému zriadeniu. Sľubujem, že ako občan Slovenskej republiky budem podľa svojich možností a schopností oddane a verne chrániť svoju vlasť, jej územnú celistvosť, zvrchovanosť, štátnu suverenitu a mať v prirodzenej úcte jej štátne symboly,“ budú vravieť štátni zamestnanci. Národniari upustili od pôvodného návrhu, aby sľub vernosti skladali i 15-roční tínedžeri pri preberaní občianskeho preukazu. Zmenia sa aj triedy v štátnych školách. Po novom do nich pribudnú štátne znaky, zástava, text hymny a preambuly ústavy.

Štát podľa právnej normy prispieva k podpore vlastenectva v každej oblasti. Každý je povinný zachovávať úctu k štátnym symbolom SR, štátnemu jazyku, k štátu a jeho ústavným orgánom a inštitúciám, hovorí zákon. „Súčasťou výchovy mladej generácie v celom systéme vzdelávania je aj ich výchova k vlastenectvu, výchova pre záujmy štátu a výchova k úsiliu ochraňovať štát. Výchova k vlastenectvu a jeho obsahu musí byť zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch školskej vzdelávacej sústavy,“ uvádza sa v návrhu.

Národniarsky návrh podporilo 77 zo 122 prítomných poslancov. Hlasovali zaň zákonodarcovia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS a nezaradený Anton Korba, predseda parlamentu Pavol Paška nehlasoval. Opozícia bola proti alebo sa zdržala hlasovania.

Ak prezident zákon podpíše, do platnosti by mal vstúpiť 1. apríla.

Zákon podľa Galbavého vlastenectvo skôr oslabuje

Za kontraproduktívny až škodlivý považuje Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS zákon na podporu vlastenectva, ktorý dnes schválil parlament. „Skôr vlastenectvo oslabuje,“ myslí si o norme z dielne SNS. Podľa neho je to len pokus o hľadanie voličov prostredníctvom zákona na nejakej nacionálnej báze. „Smer preberá agendu SNS, preberá maďarskú kartu, tak recipročne SNS sa snaží vyvážiť túto stratu svojím spôsobom, napríklad aj týmto zákonom,“ zhodnotil. Ako dodal, „je to hra, no nemuseli ju ukončiť tým, že prijali nezmyselný zákon.“

Vlastenectvo sa podľa poslankyne za SMK Agnés Biró nedá vnútiť zákonom. Ide o dlhodobý pozorný prístup k hodnotám, kultúre a jazyku, ktorý sa buduje na iných základoch ako povinným spievaním hymny. Neúctu k slovenskému jazyku podľa nej dokazujú napríklad samotné vládne inštitúcie, takmer všetky ministerstvá majú internetové stránky označené v anglickom jazyku, a nie v slovenčine, rovnako viacerí poslanci predkladajú do parlamentu návrhy s množstvom zbytočných cudzích slov a v slovenčine sú akurát spojky. Zdôraznila, že vlastenectvo sa nebuduje ani rozkrádaním štátneho majetku a podivnými tendrami.

„Sme radi, že sa k takémuto kompromisu dospelo a Slovensko má takýto zákon, ktorý je bežný aj v iných vyspelých demokratických krajinách,“ komentovala po hlasovaní podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Pripustila, že za prijatím zákona je viacero kompromisov, na ktoré museli národniari pristúpiť. „Život aj politika je umením kompromisu,“ vyhlásila. Zákon je podľa Belousovovej veľmi silným impulzom na posilnenie vlastenectva.

Jeden z predkladateľov normy Rafael Rafaj tvrdí, že zabezpečia všetko, čo bude potrebné pre jej napĺňanie a nájdu riešenie, ktoré nezaťaží rozpočet. Ako dodal, už sa teší na nasledujúcu schôdzu parlamentu, ktorá by sa mala podľa zákona začať tónmi hymny.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján SlotaPavol PaškaRafael RafajTomáš Galbavý