Rajtár podal trestné oznámenie za DPH v kauze Bašternák

Jozef Rajtár
Poslanec za stranu SaS Jozef Rajtár. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 21. júla (WebNoviny.sk) – Poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS) podal v stredu 20. júla trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR, ktoré sa týka schémy DPH v kauze Bašternák.

Urobil tak na základe zistenia, že prokurátor Bystrík Palovič mladší, ktorý vyšetroval Rajtárovho asistenta Filipa Rybaniča, vlastní apartmán v komplexe na Tupého ulici v Bratislave. Ide o komplex, ktorý postavil podnikateľ Ladislav Bašternák. „So spravodlivosťou to na Slovensku vyzerá biedne, prokuratúra je prešpikovaná ľuďmi, ktorí presne vedia, čo robia a pre koho pracujú,“ poznamenal.

Byt, ktorý vlastní Bystrík Palovič mladší, prešiel sériou 12 firiem

Prípad Bystríka Paloviča mladšieho je podľa Rajtára ďalším exemplárnym príkladom toho, ako systém funguje a ako sa aj v tomto prípade slúži priamo ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Rajtár upozornil na to, že Bystrík Palovič starší, ktorý je takisto prokurátorom, vlastní apartmán na Floride a mal dvakrát záložné právo na dva byty Ladislava Bašternáka. Takisto jeho syn Bystrík vlastní ďalší apartmán na Floride, plus aj iný byt v Bratislave, na ktorom je podľa poslanca zvláštna schéma. „Tento byt prešiel 12 firmami predtým, ako zakotvil u Bystríka Paloviča mladšieho,“ vysvetlil.

Brat Bystríka Rastislav je advokát a pracuje v advokátskej kancelárii, ktorá sídli v komplexe Bonaparte a prenajíma si tak priestory od podnikateľa Bašternáka. „Byt, ktorý vlastní Bystrík Palovič mladší, prešiel sériou 12 firiem, čo znamená, že sa tam mohla vybrať DPH štyrikrát na tej istej nehnuteľnosti. Tá zakotvila u prokurátora, ktorý bleskurýchle a protizákonne vyšetroval môjho asistenta,“ povedal Rajtár novinárom. Dodal, že v týchto firmách sa opakujú majitelia, konatelia či adresy. Sú to teda podľa jeho slov prepojené firmy, pri ktorých je štruktúra vždy rovnaká.

Trestné oznámenie spravil z verejne dostupných informácií

„Trestné oznámenie som podal z dôvodu, aby sme presne vedeli, čo sa tam stalo,“ povedal poslanec za SaS. Poukázal na to, že trestné oznámenie spravil z verejne dostupných informácií, no vo firmách, ktoré zverejňujú účtovnú uzávierku, tá v daných kritických rokoch chýba. Polícia si môže podľa Rajtára vypýtať prevodné aj kúpne zmluvy, prevody, či sa za ne zaplatilo toľko, ako je uvedené na kúpnych zmluvách, ale aj nadmerné odpočty DPH a aj to, aká DPH bola následne zaplatená.

Podľa poslanca NR SR za OĽaNO-NOVA Daniela Lipšica nemá prokurátor Bystrík Palovič mladší byt na Floride vo svojom majetkovom priznaní, a tak má vážne podozrenie, že ho nezískal legálnou formou. „Môj názor je, že by sa malo začať disciplinárne konanie prokurátora za závažné previnenie s trestom zbavenia funkcie,“ povedal pre médiá.

Poukázal tiež na to, že pri vyšetrovaní Filipa Rybaniča, stíhaného pre trestný čin ohrozovania bankového tajomstva, je prepojená prokuratúra, policajný prezident Tibor Gašpar ako aj Národná kriminálna agentúra (NaKA). „Aj právnik Tatra Banky, ktorý pripravoval trestné oznámenie, presne vedel, koho Gašpar určí ako príslušného prokurátora. Muselo to byť dopredu dohodnuté aj s vedením banky, počínajúc ministrom vnútra,“ doplnil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef RajtárLadislav BašternákRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaVláda SR