Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grafika schvalena melanom.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Accelerate
17. 09. 2018 17:56 PrevenciaSlovenskoPrevencia z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Rakovina kože nemusí byť hrozbou iba v lete. Ako jej predísť?

BRATISLAVA 17. septembra 2018 (WBN/PR) – Intenzívne slnečné žiarenie, prítomnosť pigmentových znamienok či oslabený imunitný systém sú len niektoré z rizikových faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku rakoviny kože. Počet pacientov s týmto ochorením má stúpajúcu tendenciu. Rakovina kože alebo melanóm metastázuje a šíri sa veľmi rýchlo. Na rozdiel od iných druhov rakovín však môžeme melanóm vidieť, a tak ho včas zachytiť. V septembri sa taktiež začína antimelanoma day kampaň, ktorej cieľom je upozorniť práve na dôležitosť prevencie znamienok práve po letných mesiacoch, teda nie len pred letom alebo na jar. Vo vybraných mestách (Košice 22.9.2018, Bratislava 29.9.2018 a Zvolen 6.10.2018) budú odborníci poskytovať bezplatnú kontrolu a konzultácie podozrivých znamienok.

Na vznik rakoviny kože je jednoznačne dokázaný vplyv slnečného ultrafialového žiarenia, ktorému je ľudské telo najviac vystavené počas letných mesiacov. Ohrození sú všetci, väčšie nebezpečenstvo sa však týka ľudí, ktorí už boli aspoň raz za život spálení slnkom či ľudia so svetlejšou pokožkou, a teda nižšou hladinou melanínu – pigmentu, ktorý je zodpovedný za farbu kože. Asi 25% melanómov vzniká už z existujúceho materského znamienka a až 75% sa objaví na zdravej koži. Pokiaľ sa melanóm odhalí v počiatočnom štádiu, pravdepodobnosť vyliečenia je takmer stopercentná. Rakovina kože však nemusí vždy vyzerať len ako čierne znamienko. Pri samovyšetrení kože lekári hovoria o abecednom pravidle – ABCDE. A znamená asymetriu – je dôležité skontrolovať, či materské znamienko vyzerá z oboch strán rovnako. B značí neohraničenosť kožného útvaru. C je znakom pre  farbu znamienka, D pre veľkosť – rizikové sú najmä tie nad šesť milimetrov. E signalizuje zmenu znamienka z plochého na vypuklé, pričom môže mať aj nerovný povrch.

Pri kontrole kože by sme nemali zabúdať na pokožku hlavu, plôšky nôh či genitálie. V prípade podozrivých zmien netreba návštevu lekára odkladať. Ten vykoná dermatoskopiu – vyšetrenie, ktoré vďaka lupe s minimálne desaťnásobným zväčšením umožňuje sledovať farbu, štruktúru či ohraničenie znamienka. Ide o bezbolestné vyšetrenie, počas ktorého sa dermatoskop priloží na pigmentový útvar. Výsledok má lekár k dispozícii do 15 minút. Ak dermatológ vyhodnotí, že má znamienko rakovinový pôvod, odporučí ho na chirurgické vyrezanie. Odstraňuje sa celé znamienko aj s kúskom okolitej kože, ktoré sa následne posiela na histologické vyšetrenie. V prípade potvrdenia diagnózy malígny melanóm, teda zhubné nádorové ochorenia, sa musí stanoviť štádium ochorenia. Vykonávajú sa ďalšie doplnkové vyšetrenia vrátane krvných odberov, ultrazvuku či počítačovej tomografie. Štádium ochorenia sa určuje podľa hrúbky nádoru, šírenia v lymfatických uzlinách a výskytu ďalších metastáz. Lekári rozlišujú päť štádií rakoviny kože, od nultého po štvrtý stupeň, pre ktorý sú charakteristické vzdialené metastázy. Už aj malé melanómy majú tendenciu metastázovať. Pokiaľ sa nediagnostikujú včas, rakovinotvorné bunky sa môžu rozšíriť aj do vnútorných orgánov. Následná liečba melanómu závisí od typu a štádia ochorenia, ako aj od jeho veľkosti a umiestnenia na tele. Okrem chirurgického odstránenia sa využíva imunoterapia, ktorá posilňuje obrannú funkciu organizmu v boji proti rakovinotvorným bunkám. Na liečbu využívajú lekári aj rádioterapiu, a v prípade pokročilých štádií rakoviny sa nasadzuje chemoterapia. Žiadna zo spomínaných liečebných metód však nie je stopercentná. Preto je najdôležitejšia práve prevencia, ktorá začína samovyšetrením kože, prípadne konzultáciou s odborníkom. Jej význam vyzdvihujú lekári najmä po letných mesiacoch, keď je pokožka vystavená často tropickému slnečnému žiareniu. Veľká časť populácie znamienkam či zmenám na koži nevenuje dostatočnú pozornosť. V dermatologických ambulanciách by pritom mali byť sledované všetky znamienka s odtieňmi tmavšej hnedej farby, svrbiace či ľahko krvácajúce znamienka. Tieto zmeny môžu nastať práve po lete, keďže slnečné žiarenie je jedným zo spúšťačov rakovinotvorných procesov na tele. Dôležitosť prevencie a včasnej diagnostiky vyzdvihuje aj onkológ MUDr. Radovan Barilla, PhD.: „Samovyšetrenie kože netreba podceňovať. Včasné zachytenie melanómu dáva pacientovi šancu na úspešné vyliečenie. Na jeseň bude mať taktiež široká verejnosť možnosť zúčastniť sa kampane, počas ktorej budú odborníci bezplatne kontrolovať znamienka. Táto kampaň je zároveň výzvou aj pre ostatných, aby po lete v prípade akéhokoľvek podozrenia navštívili lekára.

Doprajte si zdravú kožu

Bezplatné vyšetrenie znamienok vo svojich ambulanciách ponúkajú dermatológovia zvyčajne v máji počas Európskeho dňa melanómu. Po letnej sezóne však absentuje dostatočná komunikácia s verejnosťou o prevencii či včasnej diagnostike rakoviny kože. V troch slovenských mestách si po lete budú môcť dať bezplatne vyšetriť znamienka všetci, ktorí majú akékoľvek pochybnosti. V sobotu 22. septembra v Košiciach OC Optima, 29. septembra v Bratislave OC Central a 6. októbra vo Zvolene OC Kocka budú v nákupných centrách k dispozícii odborníci v časoch od 10:00 do 20:00 hod., ktorí rizikové znamienka a podozrivé kožné zmeny návštevníkom skontrolujú.

Informácie o podujatí nájdete aj na FB konte: Znamienka pod kontrolou.

Screenshot_47.jpg
Foto: Accelerate

Odporúčané články

Preventívne vyšetrenie a konzultácia s odborníkom môže pomôcť odhaliť rakovinu kože Do poradní na Trhu kože prišlo konzultovať svoje problémy s lekármi 469 ľudí. Zistené boli aj dva prípady rakoviny kože!

Neprehliadnite

Pellegrini rozkol v Smere-SD nevníma, vyjadril sa aj k situácii v koalícii a slovám Fica o novinároch Neviem posúdiť, či to naozaj bola ruka, hovorí Hamšík o spornom momente v zápase proti Walesu Leteckí záchranári pomáhali 2,5 ročnému chlapcovi, po páde do žumpy bol v kritickom stave Pekárom sa cena práce za zamestnanca zvýši takmer o 84 percent, varujú pred kolapsom vo výrobe Šefčovič trvá na tom, že Čaputovej koncipientská prax nie je v poriadku Skorý gól ukončil slovenské nádeje, hrdinom James, píšu médiá o víťazstve Walesu Aktualizované: Fialková mala na dosah malý glóbus, v Top 10 skončila aj Kuzminová Theresa Mayová čelí výzvam konzervatívcov na odstúpenie, otázka brexitu je stále nevyriešená

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Prevencia

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.