Rakúšania chcú na Slovensku stavať veterné elektrárne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektráreň
Pohľad na veterné elektrárne v Rakúsku od budovy slovenského parlamentu - archívna snímka. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Rakúšania chcú na Slovensku stavať veterné elektrárne. Plány rakúskych investorov v oblasti veternej energie na Slovensku tlmočil nový veľvyslanec Rakúskej republiky v SR Jozef Markus Wuketich slovenskému ministrovi hospodárstva Jurajovi Miškovovi.

„Šéf slovenského rezortu hospodárstva pripomenul, že na Slovensku dominuje v oblasti obnoviteľných zdrojov biomasa, bioplyn a vodné elektrárne, avšak počíta sa aj so zdrojmi slnečnej a veternej energie,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR.

Rakúsky veľvyslanec sa zaujímal o budúcnosť obnoviteľných zdrojov energií na Slovensku. Minister Miškov svojho partnera informoval, že v súčasnosti je na Slovensku 9 % celkovej výroby elektrickej energie tvorenej z obnoviteľných zdrojov. „Minister zároveň vyjadril presvedčenie, že Slovensko splní svoj záväzok a do roku 2020 bude 14 % elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol rezort hospodárstva.

Miškov lákal aj na ďalšie benefity

Výstavba slnečných či veterných elektrární má na Slovensku stop. Slovenská elektrizačná prenosová sústava ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy v júni rozhodla, že do konca budúceho roka nevydá žiadne kladné stanovisko pre výstavbu slnečných a veterných elektrární. Kladné stanovisko prenosovej sústavy je potrebné pre získanie osvedčenia od Ministerstva hospodárstva SR. Podľa prenosovej sústavy pri nekontrolovateľnej výstavbe spomínaných zdrojov elektrickej energie môže nastať veľmi vážny stav. Slovenská elektrizačná prenosová sústava považuje slnečné ako aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny.

Minister Miškov taktiež informoval rakúskeho veľvyslanca o plánoch vlády v oblasti podnikateľského prostredia. Podľa ministra prioritou vlády je výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku, znižovanie daňového a odvodového zaťaženia, spružnenie Zákonníka práce, zlepšenie vymožiteľnosti práva, znižovanie administratívnych bariér a zvyšovanie slobody podnikania. „Obaja partneri vyjadrili spokojnosť so vzájomnými bilaterálnymi vzťahmi. Rakúsky veľvyslanec vyzdvihol bezproblémovú prítomnosť rakúskych investorov na Slovensku, ktorí ďalej šíria dobré meno Slovenska ako investičného partnera,“ konštatovalo slovenské ministerstvo hospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef MarkušJuraj Miškov
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR