Rakúske prezidentské voľby sú veľmi tesné, rozhodne pošta

Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer
Alexander Van der Bellen (vľavo) a Norbert Hofer zvádzajú napínavý súboj o post rakúskeho prezidenta. Foto: SITA/AP

Viedeň 22. mája (WebNoviny.sk) – Rakúsko si musí ešte jeden deň počkať, pokým sa dozvie, kto bude jeho novým prezidentom. Výsledky nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb sú podľa aktualizovaných prognóz natoľko tesné, že rozhodne až sčítanie hlasov odovzdaných poštou, ktoré prebehne v pondelok.

Kandidát pravicovej populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer i jeho súper, bývalý šéf rakúskych Zelených Alexander Van der Bellen získali po 50 percent hlasov, ukazuje prognóza inštitútu SORA pre verejnoprávnu televíziu ORF, založená na sčítaní 97 percent dnes odovzdaných hlasov a zahŕňajúca aj odhady výsledkov hlasovania poštou.

Kto zvíťazil, tak bude jasné až v pondelok po zrátaní hlasov odovzdaných poštou. Pre dnešné voľby úrady vydali rekordných 900.000 volebných preukazov, čo predstavuje približne 14 percent z celkového počtu oprávnených voličov. Pomocou týchto preukazov môžu Rakúšania hlasovať aj poštou a podľa miestnych médií sa očakáva, že platných hlasov zaslaných týmto spôsobom bude okolo 700.000.

Večer po zatvorení volebných miestností je jasné len to, že záujem o hlasovanie sa oproti prvému kolu výrazne zvýšil. Účasť sa vyšplhala na takmer 72 percent. Obaja potenciálni prezidenti boli vzhľadom na veľmi tesné výsledky zatiaľ zdržanliví. Van der Bellen vyjadril opatrný optimizmus, pokým Hofer ešte žiaden komentár neposkytol.

Celkovo podľa doteraz známych výsledkov sčítania platí, že Hofer dominoval vo vidieckych oblastiach či vo svojej rodnej spolkovej krajine Burgenland, pokým Van der Bellen bodoval v mestách – zvíťazil napríklad vo Viedni, Grazi, Linzi, Salzburgu, Klagenfurte, Bregenzi i St. Pöltene, píše agentúra APA.

Nástupca spolkového prezidenta Heinza Fischera, ktorý po dvoch šesťročných funkčných obdobiach už znova nemohol kandidovať, sa ujme úradu 8. júla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der BellenNorbert Hofer