Rakúsko chce byť mostom medzi V4 a Západom, Kurz hovorí o nefunkčnom systéme kvót na utečencov

Orban kurz
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz (vpravo) na stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 30. januára (WebNoviny.sk) – Rakúsko chce byť podľa kancelára Sebastiana Kurza mostom medzi členmi Visegrádskej štvorky (V4) a krajinami západnej Európy.

Kurz to vyhlásil v utorok vo Viedni po rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Rakúsko podľa Kurza súhlasí s názorom krajín V4, teda Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska, že systém kvót na prerozdeľovanie utečencov nefunguje, a tiež s nimi zdieľa rovnaký názor v otázke potreby posilniť hranice. „Je v záujme nás všetkých, aby sme spolupracovali,“ vyhlásil rakúsky kancelár po boku Orbána.

Maďarský premiér vyhlásil, že schengenský systém, zaručujúci voľný pohyb občanov, tovaru, služieb a kapitálu medzi členskými krajinami EÚ môže byť zachovaný iba v prípade, ak únia „radikálne posilní ochranu svojich vonkajších hraníc„, pričom ako nasledovaniahodný príklad spomenul múr, ktorý nechal vybudovať na hraniciach Maďarska so Srbskom a s Chorvátskom.

Dnes sa naopak deje to, že chcú otvoriť vonkajšie hranice (EÚ – pozn. SITA) a zatvoriť tie vnútorné. Úplne naopak,“ zaironizoval si Orbán vo Viedni.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sebastian KurzViktor Orbán