Rakúsko má nového prezidenta, Van der Bellen sa ujal funkcie

Alexander Van der Bellen
Nový rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 26. januára (WebNoviny.sk) – Nový rakúsky prezident Alexander Van der Bellen zložil dnes slávnostnú prísahu a ujal sa svojej funkcie. Tento bývalý predseda strany Zelených sa tak stal vôbec prvým opozičným politikom na poste rakúskeho prezidenta.Tento univerzitný profesor ekonómie je v poradí ôsmym prezidentom Rakúskej republiky.

Predpísanú prísahu zložil dopoludnia v budove parlamentu vo Viedni.Inaugurácia novej hlavy štátu sa konala v čase, keď hlboké rozpory medzi koaličnými ľudovcami a sociálnymi demokratmi vyvolávajú úvahy o možnosti vypísania predčasných parlamentných volieb. Tie by podľa väčšiny prieskumov vyhrali pravicovo-populistickí slobodní. V rakúskom politickom systéme má prezident prevažne len reprezentatívne postavenie.

Van der Bellen nahradil v úrade sociálneho demokrata Heinza Fischera, ktorý slúžil dve volebné obdobia.V opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 4. decembra, zvíťazil Van der Bellen ako nezávislý kandidát nad uchádzačom pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom v pomere 53,8 ku 46,2 percenta odovzdaných hlasov.

Výsledky tak boli presvedčivejšie ako v pôvodnom druhom kole z 22. mája, keď Van der Bellen získal iba minimálny náskok. Výsledky pôvodného druhého kola napadla FPÖ vzhľadom na zistené pochybenia pri sčítavaní hlasov. Decembrové opakované druhé kolo volieb už slobodní nespochybnili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der Bellen