Rakúsko sa bojí eurokomisie, snaží sa vyrovnať rozpočet

Rakusko
Foto: ilustračné, SITA/AP

VIEDEŇ 15. decembra (WEBNOVINY) – Rakúsko zotrváva pri cieli dosiahnuť v roku 2016 na štrukturálnej báze vyrovnaný štátny rozpočet. Uviedol to minister financií Hans Jörg Schelling v rozhovore, ktorý zverejnil v pondelok rakúsky týždenník Trend. Cieľ sa napriek plánovanému znižovaniu daní nemení, povedal Schelling.

Ako ďalej uviedol, vláda nebude riskovať situáciu, kedy by Európska komisia (EK) krajinu pokutovala za porušenie rozpočtových pravidiel EÚ. Strany vládnej koalície vo Viedni sa po mesiacoch rokovaní zatiaľ nedohodli na spôsobe financovania daňovej reformy. Podľa ministra však môže vláda potrebné zdroje získať naštartovaním ekonomiky, k čomu prispeje práve nižšia daň z príjmov.

Rakúsko si pôvodne v budúcom roku naplánovalo štrukturálny deficit, teda schodok očistený o jednorazové výdavky a cyklické vplyvy, na úrovni jedného percenta hrubého domáceho produktu krajiny. Pod tlakom Európskej komisie vláda súhlasila s jeho stlačením na 0,7 percenta HDP v roku 2015 a dosiahnutím vyrovnaného štrukturálneho rozpočtu v roku 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom