Rakúsko sa rozhodlo pre stavby na hranici so Slovinskom

Migranti
Foto: SITA/AP

Viedeň/Spielfeld 27. októbra (WebNoviny.sk) – Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová navštívila dnes popoludní štajersko-slovinský hraničný priechod Spielfeld, aby sa osobne presvedčila o tamojšej situácii okolo migrantov.

Podľa vlastných slov nariadila stavebné opatrenia, ktoré však pred novinármi nešpecifikovala. Vo vyhlásení zaslanom neskôr médiám sa však už podľa agentúry APA spomínajú „masívne, technické zábrany“ tiahnuce sa niekoľko kilometrov vľavo a vpravo od hraničného prechodu.

Na improvizovanej tlačovej konferencii ministerka povedala, že nejde o postavenie plota od Maďarska po Slovinsko, ale o to, umožniť prekročenie hraníc veľkému počtu ľudí usporiadaným spôsobom. „Situácia tu je mimoriadne dynamická, denný počet prekročení hranice sa pohybuje od 3000 do 8000 ľudí, musíme sa však pripraviť na to, že to môže byť až 12.000 ľudí,“ uviedla ministerka.

Na tlačovej konferencii v Spielfelde neodzneli žiadne termíny, v ktorých by sa spomínané stavebné opatrenia mali realizovať v praxi. S ich plánovaním sa však už začína. Ministerka nijakým spôsobom nekonkretizovala ani charakter týchto opatrení, avšak avizovala, že sa uprednostní príprava 200 policajtov, ktorí by sa mali preškoliť na príslušníkov pohraničnej polície.

Súčasne odznelo, že Rakúsko sa ocitlo tak na hranici svojich možností čo sa týka ubytovacích kapacít pre migrantov, ako aj situácie na svojich štátnych hraniciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom