Rakúsko zavádza karanténu pre ľudí prichádzajúcich do krajiny, pre niektorých však môžu platiť výnimky

Sebastian Kurz
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: archívne, SITA/AP

Ľudia, ktorí pricestujú do Rakúska zo zahraničia, sa budú musieť podrobiť desaťdňovej karanténe. Opatrenie bude platiť najneskôr od polovice decembra. Oznámil to rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Výnimky môžu platiť pre ľudí na pracovných cestách alebo pendlerov.

Zabránenie účasti na silvestrovských oslavách

Vláda chce zabrániť účasti na silvestrovských oslavách v Prahe alebo návštevám rodinných príslušníkov v krajinách na Balkáne a pobytom na iných miestach, kde hrozí vysoké riziko nákazy koronavírusom, uviedla agentúra APA.

Viac o téme: Koronavírus

Rakúsko v súčasnosti považuje za rizikové tie oblasti, kde je počet pozitívne testovaných prípadov za posledných 14 dní vyšší ako sto na 100-tisíc obyvateľov.

V režime, ktorý chce vláda ukončiť k 10. januáru, sa aktuálne nachádzajú všetky susedné krajiny vrátane Slovenska.

Cieľom je obmedziť vycestovania

Osoby, ktoré nastúpia do karantény, môžu na piaty deň požiadať o bezplatné vyšetrenie prostredníctvom PCR testov.

Opatrenie platí plošne, napríklad aj pre Rakúšanov žijúcich v zahraničí, ktorí chcú stráviť sviatky doma s rodinou. Minister vnútra Karl Nehammer však zdôraznil, že ľudia v karanténe budú môcť z krajiny vycestovať aj pred jej skončením.

„Cieľom je v čase pred vianočnými sviatkami čo najviac obmedziť vycestovania, aby sa pri návratoch opäť vo veľkom rozsahu nevyskytli infekcie,“ vysvetlil minister.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karl NehammerSebastian Kurz