Rakúsko zavádza kontrolu hraníc so Slovenskom, do krajiny môžu iba osoby s pobytom

Rakúsko, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 10. apríla 16:16

Rakúsko postupne zavádza kontrolu hraníc so Slovenskom. Ako informuje Polícia SR na sociálnej sieti, kontrola bude trvať do 27. apríla, a to aj na rakúskych hraniciach s Českou republikou. Rakúska strana kontroly postupne zavádza oddnes 10. apríla, s tým, že konkrétne opatrenia zavedie od 14. apríla.

„Na územie Rakúska môžu vstupovať občania krajiny a osoby, ktoré tam majú pobyt. Pri vstupe sa musia preukázať potvrdením o negatívnom teste na Covid-19, ak ho nemajú, musia podstúpiť domácu 14-dňovú karanténu,“ uviedla polícia.

Prehlásenie o karanténe

Výnimky platia pre tranzit cez Rakúsko, pričom sa bude musieť vodič písomne zaviazať na hraniciach, že cez krajinu iba prechádza, tiež pre takzvaných pendlerov a prepravu tovaru.

Viac o téme: Koronavírus

Lekárske potvrdenie o zdravotnom stave, teda negatívnom teste, nesmie byť staršie ako štyri dni a môže byť v nemeckom, anglickom, francúzskom alebo talianskom jazyku.

Občania Rakúska a osoby s pobytom v Rakúsku musia podpísať prehlásenie, že absolvujú povinnú domácu 14-dňovú karanténu.

Plná nádrž pri tranzite

Pendleri sú povinní sa preukázať pracovnou zmluvou, bez obmedzenia vzdialenosti výkonu práce od hranice, nepotrebujú teda žiadne lekárske potvrdenie pri vstupe do Rakúska. Pri tranzite cez územie Rakúska je potrebné čestné prehlásenie, plná nádrž či dokumenty o výkladke/nákladke v cieľovej krajine.

Výnimky platia aj pre osoby idúce do Rakúska s cieľom lekárskeho vyšetrenia, tie musia mať potvrdenie, vzor je dostupný na adrese https://www.ris.bka.gv.at/…/NOR402…/II_129_2020_Anlage_F.pdf) a tiež pre tých, ktorí v Rakúsku podliehajú povinnému zdravotnému poisteniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom