Rakúsky policajt použil nacistický pozdrav, odsúdili ho

Polícia
Foto: SITA/AP

EISENSTADT 20. októbra (WebNoviny.sk) – Dvadsaťdeväťročného rakúskeho policajta z Viedne uznali vo štvrtok v Eisenstadte vinným z trestného činu používania nacistických symbolov a znakov a odsúdili ho na deväť mesiacov odňatia slobody podmienečne.

Obžalovaný, ktorého trestné stíhanie sa začalo na základe hlásenia jeho službukonajúceho kolegu, mal pri kontrole motorového vozidla s maďarským evidenčným číslom na hraničnom priechode Hegyeshalom-Nickelsdorf neďaleko Bratislavy pozdraviť posádku slovami Heil Hitler.

Policajt síce argumentoval, že tieto slová nikdy nepoužil a že jeho kolega si ich zrejme zamenil s maďarským slangovým pozdravom szia, ktorý vraj často používa pri kontrole motoristov zo susednej krajiny, avšak prítomných tým nepresvedčil. Platilo to o to viac, že jeho kolega trval na svojej výpovedi a navyše uviedol, že sa tri dni po ominóznej udalosti stretli v prítomnosti ďalšieho kolegu-svedka, pričom obžalovaný vtedy pozdrav nepoprel a ospravedlnil sa. Vyplýva to z informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF.

Aj keď o obžalovanom nie je známe nič, čo by naznačovalo jeho prepojenie s ultrapravicovou scénou, názor prokuratúry, v zmysle ktorého došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu, si osvojil i súd v Eisenstadte. Obžalovaný si vyžiadal čas na zváženie ďalšieho postupu, prokurátor sa k rozsudku nevyjadril, takže verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom