Rapper ASAP Rocky čelí žalobe za bitku v Štokholme, podľa prokurátora nešlo o sebaobranu

ASAP Rocky
Americký rapper ASAP Rocky. Foto: archívne, SITA/AP

Švédsky prokurátor vo štvrtok obžaloval amerického rappera ASAP Rockyho z napadnutia pre pouličnú bitku v centre Štokholmu z 30. júna.

Prokurátor Daniel Suneson vo vyhlásení uviedol, že interpreta a ďalších dvoch ľudí „podozrivých z útoku spôsobujúceho ľahké ublíženie na zdraví“ obžaloval po tom, čo prišiel k záveru, že „predmetné udalosti predstavujú trestný čin aj napriek tvrdeniam o sebaobrane a provokácii„.

Tridsaťročný rodák z New Yorku a dvaja ďalší podozriví, ktorých opisujú ako dvoch členov jeho sprievodu, zostanú vo väzbe až do súdneho procesu. ASAP Rocky je vo väzbe od 3. júla.

Vraj konal v sebaobrane

Termín konania procesu plánuje Štokholmský okresný súd oznámiť neskôr. Prokurátor navrhol, aby vybral tri dni určené na pojednávania. Obvinenia, ktorým rapper čelí, môžu vyústiť do maximálne dvojročného trestu odňatia slobody.

Na videách z incidentu, ktoré sa objavili aj na sociálnych sieťach, je vidieť, ako rapper niekoho násilne hádže na zem. Následne s ďalšími osobami daného človeka udierajú a kopú.

Podľa rapperovho právnika tak konal v sebaobrane, Suneson však po preskúmaní videí zhodnotil, že to tak nebolo. „Okrem videomateriálu podporili tvrdenia zranenej strany aj výpovede svedkov,“ povedal prokurátor.

Podľa neho si incident pôvodne vyžiadal dvoch zranených, ale obvinenia týkajúce sa druhého nakoniec stiahli pre nedostatočné dôkazy. Obžaloba sa tak týka len jednej údajnej obete, ktorej identitu nezverejnili.

Premiérovi volal Trump

V súvislosti s incidentom rapperov bodyguard obvinil jednu zo spomínaných obetí, informoval tiež Suneson. Ako dodal, tento prípad uzavreli začiatkom týždňa.

Prípad ASAP Rockyho prilákal pozornosť jeho viacerých kolegov z hudobného priemyslu a ďalších celebrít, no aj amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ten cez víkend dokonca telefonoval so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom, pričom sa ponúkol, že „sa osobne zaručí za jeho kauciu„. Švédske právo však prepustenie na kauciu nepozná.

Löfvenov hovorca Toni Eriksson sa neskôr vyjadril, že premiér Trumpovi počas telefonátu „zdôraznil úplnú nezávislosť švédskeho súdneho systému a podčiarkol, že vo Švédsku sú si všetci pred zákonom rovní, a vláda sa nemôže a ani nebude pokúšať zasahovať do súdneho procesu„.

ASAP Rocky

…vlastným menom Rakim Mayers, stál v roku 2007 pri zrode kolektívu ASAP Mob. Debutoval v roku 2011 mixtapeom Live. Love. ASAP a aj jeho zásluhou sa dostal medzi 15 nominovaných v ankete budúcich hviezd BBC Sound of 2012.

S debutovou štúdiovkou Long. Live. ASAP (2013) dobyl americký rebríček Billboard 200. Rovnaký úspech zaznamenal aj s druhým albumom At. Long. Last. ASAP (2015). Vlani v máji uviedol na trh zatiaľ poslednú štúdiovku Testing.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe ASAP RockyDonald TrumpStefan Löfven