Rapper Vec získal na Radio_Head Awards dve sošky

Vec
Vec (Branislav Kováč) si preberá ocenenie za album Stereo farbo slepo v kategórii Album roka 2012 počas vyhlasovania výsledkov piateho ročníka udeľovania Radio_Head Awards 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Rapper Vec získal na nedeľňajšom udeľovaní Radio_Head Awards za rok 2012 dve ocenenia, keď triumfoval v žánrovej kategórii Hip-Hop/Rap/R’n’B a tiež v najprestížnejšej kategórii Album roka.

Na sošky tak premenil dve zo šiestich nominácií v piatich kategóriách. Hudobník s občianskym menom Branislav Kováč sa presadil zásluhou tretej štúdiovky Stereo Farbo Slepo (2012).

Z tejto nahrávky pochádzajú single ako Branči Kováč, Kúsky mňa a Placebo (feat. Juraj Benetin).

Poslednú menovanú prezentoval naživo v samotnom závere ceremoniálu, ktorý v priamom prenose odvysielala televízia MeToo.sk a usporiadateľské Rádio_FM.

„Prvýkrát som dostal niečo také kovové a ťažké a asi aj cenné,“ povedal pri preberaní prvej ceny. Pri druhej „ďakovačke“ rodák zo Zlatých Moraviec zdôraznil, že jeho vydavateľstvo s názvom Sam system neznamená to, že si všetko robí sám, a preto poďakoval všetkým, ktorí za ním a jeho prácou stoja.

Video: Vec – Branči Kováč

Vec je jediným interpretom, ktorý sa na Radio_Head Awards dokázal presadiť viac ako raz. Po jednej cene si počas večera v hlavných kategóriách odniesli Billy Barman, Zlokot, Puding pani Elvisovej, Tomáš Sloboda & Sounds Like This. V žánrových kategóriách to boli okrem Veca aj Pressburger Klezmer Band, Ink Midget a Obliterate.

Billy Barman zvíťazili v kategórii Singel roka zásluhou skladby Strmá voda, ktorá bola jedinou vecou, ktorú vlani vydali. Superskupina Zlokot sa podľa očakávania presadila medzi nováčikmi. „Recept je jednoduchý – robte rock a nemôžete prehrať,“ povedal po prevzatí sošky rapper Lyrik. Okrem neho tvoria zostavu kapely aj Erik „Losos“ Horák (ex-Noisecut), Stanka Apfelová (Got Blue Balls) a Michal Lašán (ex-Noisecut). Formácia v súčasnosti vydáva debutový album Slowakische Idiot obsahujúci single Môj malý biznis a The Cure.

Video: Zlokot- The Cure

Skupina Puding pani Elvisovej opäť nenašla premožiteľa v kategórii Najlepšia koncertná kapela/interpret, keď v nej triumfovala už po tretí raz za sebou. Pre cenu si tentoraz prišli „len“ spevák, gitarista a klávesák Pino a speváčka Slivka.

„Ďakujem pekne, je to neuveriteľné. Myslel som, že tento rok to už nevyhráme. Nie žeby sme už nemali také dobré koncerty, ale veď aj ostatní sú dobrí, nie?“ uviedol Pino. Zároveň ospravedlnil neúčasť bubeníka Miloša, ktorý musel absentovať pre vysoké horúčky. Puding pani Elvisovej si za víťazstvo prevzali aj šek na 2500 eur. Z finančných sponzorských odmien sa v nedeľu večer mohli interpreti tešiť aj v niekoľkých ďalších kategóriách.

Video: Puding pani Elvisovej – Davaj het

Uznanie kritikov z vybraných médií si vyslúžil hudobník Tomáš Sloboda, ktorý si sošku odniesol za nahrávku Chobotnica, s ktorou uspel v kategórii Album roka – cena kritikov. „Ďakujem veľmi pekne akadémii,“ začal svoju reč Sloboda, známy aj zo skupiny Le Payaco a neskôr poďakoval kapele a ďalším ľuďom, vrátane seba.

Radio Head Awards 2012
Foto: SITA/Marián Peiger

Mladý producent Ink Midget zvíťazil v žánrovej kategórii Elektronická hudba, v ktorej vlani triumfoval ako člen dua Pjoni & Ink Midget. Tentoraz mu sošku vyniesol sólový album Re-Leave.

Ink Midget prezradil, že šek na 2500 eur použije na nákup nového počítača, aby mal na čom tvoriť a hrať. Kategóriu World Music/Folk ovládla s albumom Tants Mit Mir formácia Pressburger Klezmer Band, ktorá sa z triumfu úprimne tešila.

„Ďakujeme všetkým, ktorí nám to umožnili, našim rodinám, tým čo tu sú aj nie sú,“ uviedli jej členovia. Nahrávka Tants Mit Mir vyšla vo vydavateľstve Real Music House, v úlohe producentov je pod ňou podpísaná dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay.

Poslednou zo štyroch žánrových kategórií bola Hard & Heavy, v ktorej fanúšikovia víťazstvo prisúdili košickej kapele Obliterate za nahrávku Superboring.

Cenu za prínos hudbe na piatom ročníku podujatia získala zosnulá speváčka a výtvarníčka Bety K. Majerníková. „Bety Majerníková, Bet-Maj Sepja, bola jedným z tých vzácnych ľudí, u ktorých bola vonkajšia krása v dokonalom súlade s vnútorným dobrom. Bola vynikajúcou výtvarníčkou a mimoriadne talentovanou speváčkou. Bola slnečným človekom, príjemnou spoločníčkou, dobrou priateľkou. Bola človekom, ktorého stačilo uvidieť a čiernobiely obraz sa zmenil na farebný,“ napísali o nej ešte pred ceremoniálom Juraj Kušnierik a Oliver Rehák, ktorí mali výber na starosti.

Sošku z ich rúk prevzali jej manžel Michal Kostovský a člen jej formácie Noisecut Erik „Losos“ Horák. Bety Majerníková mala blízko aj k samotným cenám Radio_Head Awards. Nielenže je autorkou návrhov sošiek s rádiom namiesto hlavy, s kapelou Noisecut si niekoľko „junákov“ aj odniesla. Naposledy to bolo v minulom roku za album Háj a Lov (2011).

Bety Majerníková
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Počas nedeľňajšieho ceremoniálu sa v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC) na pódiu vystriedali Vetroplach, Hex, Walter Schnitzelsson, Purist, Swan Bride, Družina, Karpatské chrbáty, Para, Tomáš Sloboda & Sounds Like This, Zlokot, Longital, Korben Dallas a na záver Vec. Doteraz neznámym menom bola skupina Nvmeri, ktorá mala na Radio_Head Awards verejnú koncertnú premiéru.

Táto pretransformovaná formácia The Uniques v MMC predstavila svoj nový singel Hardwired. Moderátorom nedeľňajšieho podujatia bol Ego, zo zákulisia mu skvelo sekundovali Pišta Vandal a Rudi Rus, ktorí spovedali jednotlivých víťazov. Medzi prezentujúcimi boli okrem iných aj Samo Marec, Mike Lark, Bene, Dušan Vančo, Maroš Hečko, Baláž a Hubinák, Biba či Gabriela Marcinková.

Obrazom: Odovzdávanie sošiek Radio_Head Awards 2012

Prehľad víťazov Radio_Head Awards za rok 2012:

HLAVNÉ KATEGÓRIE

Album roka – poslucháčska cena: Vec – Stereo Farbo Slepo

Singel roka: Billy Barman – Strmá voda

Nováčik roka: Zlokot

Najlepšia koncertná kapela/interpret: Puding Pani Elvisovej

Album roka – cena kritikov: Tomáš Sloboda & Sounds Like This – Chobotnica

Cena za prínos do hudby: Bety K. Majerníková (Noisecut)

ŽÁNROVÉ CENY

World Music/Folk: Pressburger Klezmer Band – Tants Mit Mir

Elektronická hudba: Ink Midget – Re-Leave

Hip-Hop/Rap/R’n’B: Vec – Stereo Farbo Slepo

Hard & Heavy: Obliterate – Superboring

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Billy BarmanGabriela MarcinkováRobert PospišTomáš SlobodaVecWalter Schnitzelsson