Rast cien na Slovensku je najvyšší od konca roku 2008

Nakupovanie
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Tempo rastu spotrebiteľských cien naďalej zrýchľuje. Medziročná inflácia v máji totiž dosiahla 4 %, čo znamenalo oproti aprílu zrýchlenie jej dynamiky o 0,3 percentuálneho bodu. Rast cien sa tak drží na najvyššej úrovni od konca roku 2008.

Medzimesačne v máji spotrebiteľské ceny stúpli o 0,3 %, kým v apríli oproti marcu vzrástli o 0,4 %. V priemere za prvých päť mesiacov tohto roka vzrástli spotrebiteľské ceny medziročne o 3,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Za nábytok zaplatíme menej

V medziročnom porovnaní stúpli najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov o 7,4 % a dopravy o 6,3 %. Nasledovali ceny vzdelávania, ktoré stúpli o 4,5 %, bývania a energií o 4,4 % a alkoholických nápojov a tabaku o 4,2 %. Medziročne vyššie však boli aj ceny rozličných tovarov a služieb o 3,7 %, v zdravotníctve o 3,4 %, odevov a obuvi o 2,6 %, v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 2,3 %, rekreácie a kultúry o 0,9 % a ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,4 %. Znížili sa len ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 1,3 %.

Medzimesačne sa zvýšili ceny za odevy a obuv o 1,2 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1 %, dopravu o 0,4 %, alkoholické nápoje a tabak a zdravie zhodne o 0,3 % a vzdelávanie o 0,2 %. Oproti aprílu mierne zdraželo aj bývanie, voda, elektrina plyn a iné palivá, hotely, kaviarne a reštaurácie a rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. Naopak klesli ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,2 %. Na aprílovej úrovni zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb a rekreácie a kultúry.

Analytici očakávajú stabilizáciu

Predpokladáme, že ceny potravín a energií sa v ďalších mesiacoch už budú stabilizovať. Za predpokladu, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví počas roka nebude upravovať regulované ceny smerom nahor, to znamená, že inflácia sa už nachádza veľmi blízko svojho tohtoročného maxima,“ konštatoval analytik ING Bank Eduard Hagara.
Klobasy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Len pomalé oživovanie spotrebiteľského dopytu by pritom podľa neho malo na infláciu naďalej pôsobiť skôr tlmiaco.

Ako dodala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, májová harmonizovaná inflácia, ktorú štatistici zverejnia vo štvrtok 16. júna, by mala dosiahnuť 4,1 až 4,2 %.

Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v máji zrýchlila z aprílových 2,3 % na 2,6 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze zrýchlila z aprílových 1,3 % na 1,4 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia v máji 0,4 %, čistá inflácia bola úrovni 0,2 %.

Slovensko sa tak po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vracia k rýchlejšiemu rastu cien. Bankoví analytici v tomto roku predpokladajú vyššiu úroveň rastu spotrebiteľských cien. Decembrovú infláciu očakávajú na úrovni 3,9 %. Na máj analytici predpovedali rovnako infláciu na úrovni 3,9 %.

Smer chce, aby o rastúcich cenách rokoval parlament

Opozičný Smer-SD vyzýva koaličné strany, aby v závere tohto týždňa rokovali v parlamente radšej o zdražovaní na Slovensku či o zadlžovaní krajiny, ako o novej voľbe generálneho prokurátora. Na zvolanie mimoriadnej schôdze k aktuálnemu vývoju ekonomiky vyzval koalíciu na pondelkovej tlačovej besede Robert Fico. „Vláda musí niečo povedať, lebo vláda zatiaľ len prispela k zdražovaniu,“ vyhlásil expremiér a predseda strany Smer-SD. Kabinet Ivety Radičovej by mal v parlamente podľa Fica povedať, čo chce robiť proti rastúcim cenám, keďže tlak na ich zvyšovanie bude podľa jeho slov pokračovať.

Zverejnené údaje o štvorpercentom tempe inflácie v máji podľa Smeru potvrdzujú, že Slovensko má zlú vládu, ktorá ide zlou cestou. Opozičný Smer kritizuje vládu Ivety Radičovej, že k rastu cien prispeli významným spôsobom jej opatrenia prijaté v rámci balíčka opatrení. „Čísla, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad SR o vývoji cien na Slovensku, museli ráno pôsobiť ako ľadová sprcha na Ivetu Radičovú,“ uviedol Fico.

Podľa podpredsedu Smeru-SD Petra Kažimíra je štvorpercentný nárast cien brutálny a poškodzuje aj ekonomiku cez slabú spotrebu domácností. Podľa Kažimíra to dokazujú aj jeho prepočty, podľa ktorých priemerná rodina s dvoma zamestnanými rodičmi a dvoma deťmi kvôli súčasnému ekonomickému vývoju bude musieť na základné potreby vynaložiť tento rok o 550 až 600 eur viac. Ako dodal, 36 eur mesačne musí vynaložiť navyše kvôli nárastu spotrebiteľských cien a o ďalších 14 eur klesnú príjmy priemernej rodiny vplyvom zmien v daňových zákonoch. „Je nespochybniteľné, že vláda prispela k zdražovaniu a nerobí vôbec nič, aby to zastavila,“ povedal Kažimír.

Ministerstvo financií tieto vyjadrenia odmieta

“Medziročný rast cien na úrovni porovnateľnej s rokom 2008, samozrejme, nikoho neteší. O to viac, že to spôsobujú vplyvy, na ktoré nemá vláda dosah, teda svetová neúroda a s ňou spojený rast cien potravín, ako aj ceny ropy a ropných produktov. Zrejme len pán predseda Smeru dokáže rozkázať počasiu a zahedžovať ceny ropy,“ uviedol v reakcii hovorca ministerstva financií Martin Jaroš. Potešiteľné však podľa neho je, že vládne opatrenia, ktoré boli nevyhnutné na ozdravenie ekonomiky, ako napríklad dočasné zvýšenie dane z pridanej hodnoty, sa do cien premietli len v malej miere.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HagaraMária ValachyováRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD