Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.
5. 02. 2018 8:14 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom potvrdila aj Fitch Ratings

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Napodobnila tak agentúru Standard & Poor’s, ktorá rating Slovenska potvrdila pred týždňom.

Podľa ministerstva financií Fitch svoje rozhodnutie odôvodňuje najmä pokračujúcim silným hospodárskym rastom, stabilným prítokom zahraničných investícií a znižovaním verejného dlhu. Ako potenciálne riziko však vníma relatívne vysoké dlhové zaťaženie domácností na úrovni približne 40 % hrubého domáceho produktu.

Nárast investícií a silný domáci dopyt

Fitch Ratings pritom Slovensku na rok 2018 predpovedá hospodársky rast na úrovni 3,6 %, ktorý by sa v budúcom roku mal ďalej zrýchliť na 3,9 %. Tento rast má byť ťahaný nárastom investícií a silným domácim dopytom, na ktorý pozitívne vplýva aj vývoj na trhu práce.

Vyššie súkromné investície by podľa agentúry v strednodobom horizonte mali zvýšiť exportnú kapacitu Slovenska a zlepšiť tak aj saldo bežného účtu platobnej bilancie. Investície vo verejnom sektore by mali rásť tiež, a to najmä vďaka nárastu čerpania fondov Európskej únie.

Znižovanie deficitu verejných financií

Ako dodáva rezort financií, agentúra Fitch Ratings očakáva ďalšie znižovanie deficitu verejných financií, ktorý by mal v budúcom roku klesnúť pod úroveň 1 % hrubého domáceho produktu. Nižší deficit bude mať kladný vplyv aj na znižovanie celkového dlhového zaťaženia Slovenska, ktoré by malo podľa odhadov agentúry už v tomto roku klesnúť pod hranicu 50 % hrubého domáceho produktu.

Konkurenčná agentúra Standard and Poor’s (S&P) potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom len v piatok 26. januára. Táto agentúra svoje rozhodnutie opierala o silný hospodársky rast, stabilné verejné financie a nízky verejný dlh. Na vylepšenie ratingu však bude podľa S&P musieť Slovensko popracovať v oblastiach, kde zaostáva.

Agentúra podľa ministerstva financií poukazuje napríklad na nižší hrubý domáci produkt na obyvateľa v porovnaní s priemerom Európskej únie, pretrvávajúce regionálne rozdiely, ako aj na potrebu ďalších investícií do školstva a zdravotníctva. Rovnako upozornila na rýchle zadlžovanie domácností.

Odporúčané články

Agentúra Fitch potvrdila ratingy matky VÚB banky Fitch očakáva, že štáty eurozóny poskytnú Grécku výrazné úľavy v oblasti splácania dlhu

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X