Ratingová agentúra Fitch potvrdila rating USA na najvyššom stupni

USA, dolár
Foto: ilustračné, Thinkstock

NEW YORK 5. apríla (WebNoviny.sk) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Spojeným štátom americkým dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni AAA so stabilným výhľadom.

Uviedla, že hodnotenie úverovej spoľahlivosti USA podporuje štrukturálna sila krajiny vrátane veľkosti ekonomiky, vysoký príjem na obyvateľa a dynamické podnikateľské prostredie.

Výhľad verejných financií USA

USA pritom profitujú z toho, že emitujú dolár, ktorý je najdôležitejšou rezervnou menou vo svete, ale aj z mimoriadnej flexibility pri financovaní, keďže trh amerických štátnych cenných papierov je najväčší a najlikvidnejší trh s aktívami na svete.

Fitch konštatuje, že výhľad verejných financií USA sa od ostatného posudzovania ratingu krajiny zhoršil. Zákon o redukcii daní, ktorý bol schválený v decembri 2017, povedie k vyšším deficitom verejných financií a väčšiemu verejnému dlhu napriek istému pozitívnemu vplyvu na ekonomický rast v najbližšom období, uviedla agentúra.

Slabý rast pracovnej sily

Očakáva, že deficit amerických verejných financií za fiškálny rok 2018 dosiahne úroveň 5 percent hrubého domáceho produktu (HDP) a v roku 2019 stúpne na 6 percent HDP.

Krátkodobý výhľad americkej ekonomiky sa podľa ratingovej agentúry zlepšil. Fitch prognózuje, že hospodárstvo USA v tomto roku posilní o 2,7 percenta a v budúcom roku o 2,5 percenta, a to vďaka fiškálnym stimulom, rastu miezd a zvýšeniu investícií.

Vzhľadom na slabý rast pracovnej sily agentúra odhaduje, že udržateľné dlhodobé tempo rastu hospodárstva USA bude tesne pod úrovňou 2 percentá. Poznamenáva však, že je to stále silnejšie tempo rastu ako v prípade väčšiny ostatných veľkých vyspelých ekonomík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings