Ratzinger ako pápež sklamal, zveruje sa bývalá spolužiačka

Ratzinger
Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 21. februára (WEBNOVINY) – Popredná nemecká teologička Uta Ranke-Heinemannová, ktorá v 50. rokoch študovala spolu s neskorším pápežom Josephom Ratzingerom, sa netají sklamaním z jeho pôsobenia na čele katolíckej cirkvi a tvrdí, že jeho nasledovník bude rovnaký bez ohľadu na to, z ktorej časti sveta bude pochádzať.

Osemdesiatpäťročná Nemka, ktorá sa v roku 1970 stala prvou ženou vymenovanou za profesorku katolíckej teológie, vyjadruje svoje pocity v štvrtkovom rozhovore pre rakúsky spravodajský portál derStandard.at.

Okrem iného sa v ňom priznáva, že bývalého spolužiaka si kedysi vážila a v roku 2005, keď ho zvolili za pápeža, doňho vkladala veľké nádeje.

O to väčšie však bolo jej sklamanie po zistení, že Ratzinger ako pápež Benedikt XVI. „nie je žiadnym reformátorom“. Ranke-Heinemannová podľa portálu dokonca v jednej zo svojich kníh napísala, že „s Ratzingerom dosiahlo 2000 rokov trvajúce nepriateľstvo voči sexualite a ženám svoj vrchol“.

Obrazom: Najzaujímavejšie momenty zo života pápeža Benedikta XVI.

Teologička známa svojimi kritickými postojmi sa na úvod rozhovoru zdôveruje, že nečakané odstúpenie pápeža ju „naozaj veľmi prekvapilo„. Na otázku, čo si myslí o dohadoch, že skutočným dôvodom pre takéto rozhodnutie nebol vysoký vek, ale sprisahanie protivníkov, odpovedá slovami: „Jeho vek je určite jedným z dôvodov pre odstúpenie, hlavný dôvod však bude iný.

Rakúsky portál poukazuje aj na ďalšie z tvrdení Ranke-Heinemannovej, podľa ktorého Ratzinger ako šéf Kongregácie pre náuku viery cirkev fakticky ovládal už od roku 1981, pričom zbavoval profesúry „všetkých pokrokových teológov“.

Obrazom: Kandidáti na nového pápeža

Bývalá profesorka, ktorá o svoju akademickú hodnosť prišla v roku 1987, ďalej vysvetľuje, že Ratzinger na ňu kedysi pôsobil „veľmi inteligentným“ dojmom, po jeho nástupe na post pápeža si však uvedomila, že „viac nie je tým, koho poznala z čias spoločného štúdia v rokoch 1953 a 1954″.

Ranke-Heinemannová sa v rozhovore zaoberá aj otázkami prístupu cirkvi k prípadom sexuálneho zneužívania detí vo svojich radoch alebo kontroverznému zákazu používania prezervatívov. Čo sa týka špekulácií okolo nadchádzajúcej voľby nového pápeža, teologička vyjadruje názor, že Ratzinger „sa od roku 1981 naklonoval do všetkých biskupstiev“ a je tak „úplne jedno, z ktorého svetadielu bude takýto klon pochádzať“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.