Reakcie na správu o úmrtí Pavla Pašku, prezident Kiska vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým

Paška, Kiska
Pavol Paška, vľavo, a prezdent Andrej Kiska, vľavo, počas slávnostnej schôdze NR SR v budove Slovenskej filharmónie pri príležitosti inaugurácie novozvoleného prezidenta SR Andreja Kisku. Bratislava, 15. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
  • aktualizované 6. apríla, 17:25

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Bývalý predseda Národnej rady SR a dlhoročný vedúci predstaviteľ strany Smer-SD Pavol Paška zomrel náhle v piatok doobeda vo veku 60 rokov v Košiciach. Agentúre SITA potvrdil úmrtie Pašku podpredseda Smeru-SD Richard Raši.

Sústrasť vyjadrili aj prezident či Peter Pellegrini

Prezidenta Andreja Kisku zaskočilo náhle úmrtie bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku a vyjadril úprimnú sústrasť najbližším príbuzným, rodine, priateľom a známym. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Raši vo vyhlásení k úmrtiu Pavla Pašku vyjadril „úprimnú a hlbokú sústrasť rodine, priateľom a blízkym Pavla Pašku, rovnako aj všetkým, ktorí si ho vážili a mali ho radi“. Podľa Rašiho Paška „odišiel, aj keď bol stále plný entuziazmu a chuti do života. Pavol Paška počas svojho života na náš kraj a mesto nikdy nezabudol a vždy bojoval za východné Slovensko“.

Predseda vlády Peter Pellegrini vyjadril úprimnú sústrasť príbuzným a priateľom zosnulého bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku. Ako povedal na začiatku dnešnej tlačovej konferencie s ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou, informácia o smrti Pašku ho hlboko zarmútila. Pripomenul tiež, že to bol človek, ktorý stál na čele Národnej rady SR, a preto navždy ostane zapísaný v histórii slovenskej politiky.

Danko spoločnosť vyzval na hľadanie dobra a lásky

Úprimnú sústrasť celej rodine Pavla Pašku vyjadruje aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).

„Ťažko sa hľadajú slová, keď predčasne odíde človek. O to ťažšie, keď zastával takú vysokú funkciu a osobne som ho poznal. Videl som v poslednej dobe, ako sa trápi z toho, čo sa v tejto spoločnosti deje. Je mi veľmi ľúto, že nás Pavol Paška, človek vzdelaný, múdry, opustil. Chcel by som vyjadriť čo najúprimnejšiu sústrasť celej rodine, skloniť hlavu. Chcel by som zároveň vyzvať všetkých ľudí, aby sme sa dnes na Slovensku spamätali, aby prestali riešiť problémy emóciami, aby na sebe vzájomne hľadali dobro, porozumenie a lásku, pretože mám pocit, že ideme veľmi zlou cestou,“ vyjadril Danko v reakcii, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník.

Zároveň Kostelník informoval, že Danko v piatok od 15:00 sprístupní v priestoroch NR SR kondolenčnú knihu v súvislosti s úmrtím bývalého predsedu NR SR Pavla Pašku.

Pčolinského zo Sme rodina správa zasiahla

Poslanci Národnej rady želajú v piatok zosnulému bývalému predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi, nech odpočíva v pokoji. „Chcem vyjadriť hlbokú úprimnú sústrasť celej rodine a všetkým blízkym Paľka Pašku. Paľo bol mojím osobným priateľom. Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo. Paľko, ďakujem za všetko, čo sme spolu prežili. Bolo mi cťou,“ uviedol na sociálnej sieti podpredseda parlamentu za Smer-SD Martin Glváč.

Úprimnú sústrasť celej rodine Pavla Pašku vyjadril aj poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina). „Vždy je veľmi zarmucújce, ak zomrie človek, a pre mňa osobne to bol šok. Pavol Paška bol stále aktívny človek a napriek tomu, že sme stáli na opačných koncoch politiky, tak ako každá smrť človeka, aj táto ma zasiahla,“ uviedol pre agentúru SITA Pčolinský.

Beblavý pripomína zachovanie dôstojnosti

„Peniaze aj moc sú menej dôležité ako čisté svedomie, lebo nepoznáme dňa ani hodiny. Viem, čo som si o ňom myslel a viem, čo si o ňom myslí aj väčšina z vás, ale teraz je nebohý a mali by sme zachovať dôstojnosť. Súdiť ho už budú iní, nám stačí pamätať,“ vyjadril na sociálnej sieti nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

„Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík vyjadruje úprimnú sústrasť rodine Pavla Pašku,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Na Pašku spomínali aj Hrušovský s Bugárom

Bývalý predseda NR SR Pavol Paška dokázal podľa Pavla Hrušovského, ktorý tiež predsedal parlamentu, diskutovať s každým a o všetkom. Ako povedal Hrušovský v piatok pre agentúru SITA, je veľmi smutné sa vyjadrovať k smrti, ktorá ho prekvapila.

„Aj keď ako politik som s ním často nesúhlasil, diskusie s ním boli veľmi zaujímavé. V politike sme si v mnohom nerozumeli, ale dokázali sme sa často dohodnúť na vážnych veciach, akými bola zmena ústavy, ktorá zakotvila manželstvo ako zväzok muža a ženy,“ povedal Hrušovský, ktorý pripomenul, že práve on s Paškom túto zmenu spoločne predkladali. „Boli sme priatelia, aj keď sme mali rozdielne názory,“ dodal.

Predsedu strany Mosta-Híd Bélu Bugára správa o úmrtí Pavla Pašku zaskočila. „Bol v mojom veku. V tejto chvíli by som chcel vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým,“ povedal pre agentúru SITA.

Fico hovoril o novinároch a politikoch

Predsedu strany Smer-SD a expremiéra Roberta Fica smrť jeho priateľa Pavla Pašku hlboko zasiahla. „Vyslovujem sústrasť celej rodine. Som presvedčený, že pod jeho smrť sa podpísala štvavá kampaň niektorých politikov a médií,“ napísal Fico na svojom facebookovom profile.

„Je mi to strašne ľúto. Palo Paška bol skvelý človek, ktorý držal slovo a takýchto ľudí je, bohužiaľ, v politike strašne malo,“ povedal vo videu. Ďalej vyjadril sústrasť manželke, synom a celej rodine zosnulého Pavla Pašku.

„Ale musím povedať aj niečo iné. Chcem povedať to, že tu máme na Slovensku bandu novinárov a idiotských politikov, ktorí ho zoštvali. To, čo mu robili na základe klamstiev a výmyslov, je absolútne neprijateľné. Ja verím, že s týmto fenoménom klamstiev a výmyslov, novinárskych konšpirácií a idiotských politikov sa raz na Slovensku vysporiadame,“ dodal na záver Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaKatarína SvrčekováMartin GlváčMiroslav BeblavýPavol PaškaPeter PčolinskýPeter PellegriniRichard RašiRichard Sulík