Reakcie slovenských politikov na novú maďarskú ústavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci
Pred rokovaním o novele zákona o rokovacom poriadku, ktorým chce koalícia zmeniť voľbu generálneho prokurátora na verejnú rozvinuli poslanci Smeru v rokovacej sále slovenskú zástavu a varovali koalíciu, aby neohrozovala demokratický vývoj na Slovensku. Bratislava, 29. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Slovenské strany by mali spoločne konať, aby postavili bariéru, ktorá bude reagovať na niektoré články maďarskej ústavy. „Nevylučujem, že bude potrebné prijať novelizáciu Ústavy SR, na ktorú sa musíme riadne pripraviť, musíme o nej diskutovať a hlavne musíme získať veľmi širokú dohodu všetkých slovenských politických strán,“ povedal predseda Smeru-SD Robert Fico na margo dnes schválenej maďarskej ústavy.

Vláda by podľa Fica zároveň mala čo najskôr predložiť do parlamentu prvú reakciu, ktorú by mohli schváliť slovenské politické strany ako politické posolstvo k maďarskej ústave k témam, ktoré sa dotýkajú Slovenska. „Ak to neurobí vláda, urobí to Smer-SD,“ avizoval.

Predsedovi Smeru-SD sa tiež nepozdáva ustanovenie, ktorým Maďarsko podporuje autonomistické snahy Maďarov v okolitých krajinách, ústavnú úpravu by si preto možno žiadali články o menšinových právach. „Treba sa na to pozrieť a vyvážiť to. Ak ide o absolútny útok z tohto pohľadu proti územnej celistvosti, budeme musieť v Ústave SR povedať niečo o územnej celistvosti viac, ako to tam teraz je,“ naznačil.

Fico si myslí, že je dôležité zachovanie slovenského „protizákona“ o štátnom občianstve. Hoci istým zmenám sa nebráni, je podľa neho dôležité, aby stratili slovenské občianstvo tí, ktorí požiadajú o maďarský pas na základe kontroverzného maďarského zákona o občianstve. Do kontrastu s vlastnou aktivitou Smeru-SD Fico postavil neschopnosť vlády prijať aspoň jediné vyhlásenie ku krokom maďarskej vlády. „To snáď nemôže Smer-SD neustále preberať aktivity za vládu SR,“ poznamenal.

Maďarič varuje pred územným revizionizmom

Podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič upozornil na nebezpečnú kombináciu ustanovení a zákonov. „Maďarsko má ambície na územný revizionizmus. Formulácia, že Maďarsko cíti zodpovednosť za Maďarov žijúcich v zahraničí sa zmenila na to, že Maďarsko nesie zodpovednosť za Maďarov žijúcich v zahraničí, to je veľmi dôležitá kvalitatívna zmena. Je znepokojujúce, že Maďarsko bude chrániť občanov aj počas ich pobytu v zahraničí – na jednej strane zákon o štátnom občianstve, ktorý neštandardne bude poskytovať na masovom základe občianstvo Maďarska občanom SR, na druhej strane akási povinnosť maďarského štátu chrániť ich a takisto povinnosť maďarských občanov chrániť svoju vlasť,“ vysvetlil Maďarič.

Smer-SD bude podľa Maďariča aktívny na pôde Európskeho parlamentu. Europoslanci tejto strany budú podľa Maďariča činní vo frakcii európskych socialistov, na pôde europarlamentu už tlmočili obavy Slovenska, získavali ich pre spoločný postup. Využiť by na to mohli aj súčasné komplikované medzinárodné postavenie Maďarska. „V posledných desaťročiach nemalo Maďarsko horší imidž ako dnes,“ myslí si. Dodal, že ak sa nezastaví maďarská politika včas, mohol by sa narušiť desaťročia trvajúci mier v Európe.

Fico si nekonanie vlády a koaličných poslancov vysvetľuje ich vzťahom k Slovenskej republike. „Vo vládnej koalícii nesedí ani jeden-jediný poslanec, ktorý by hlasoval za Ústavu SR, vo vládnej koalícii nesedí ani jeden-jediný poslanec, ktorý by hlasoval za Deklaráciu zvrchovanosti slovenského národa. Na čele slovenskej vlády je žena, ktorá organizovala petíciu v roku 1992 proti Slovenskej republike a na čele slovenského parlamentu je človek, ktorý prišiel z emigrácie a dnes hovorí, že chce žiť v Austrálii v domčeku na pláži.

Premiérka Iveta Radičová navyše podľa Fica „nemôže nič, pretože má vo vláde Bugára, ktorý ju drží pod krkom, potrebuje Orbána k vlastnému politickému životu.“

SNS Ide o hrozbu pre Trianon

Predseda SNS Ján Slota je presvedčený že prijatie novej maďarskej ústavy je prejavom plánovitej snahy administratívy Viktora Orbána zrušiť účinky Trianonskej zmluvy a pretvoriť usporiadanie Európy. „Ústava dáva rámec na to, aby si Maďarsko robilo nárok na územie Veľkého Uhorska.

Udelenie volebného práva zahraničným Maďarom je príprava k tomu, aby sa zotreli rozdiely medzi Maďarmi v Maďarsku a v zahraničí,“ povedal dnes pre agentúru SITA. Upozornil tiež na fakt, že južní susedia Slovenska sa v ústave vzdali označenia republiky a po novom sa ich štát bude volať len „Maďarsko“.

SNS má na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR pripravený návrh uznesenia, aby slovenský parlament zaujal jednoznačné stanovisko k balíku problémov v slovensko-maďarských vzťahoch. „Veríme, že to zobudí a konečne oživí nulovú zahraničnú politiku súčasnej vládnej koalície a nezametie tieto veľmi vážne otázky pod koberec, hoci Béla Bugár ako trójsky kôň Budapešti asi bude nesúhlasne erdžať. SNS urobí všetko pre to, aby ochránila územie i všetky národnoštátne záujmy Slovenskej republiky a verí, že ju konečne začnú počúvať aj ostatné parlamentné strany,“ uviedol podpredseda SNS Rafael Rafaj v reakcii na dnes prijatú novú maďarskú ústavu.

Tá podľa Rafaja vychádza „zo zvrátených ambícií veľkomaďarskej iredenty“ a potvrdzuje, že Maďarsko nerešpektuje a nikdy nebude chcieť rešpektovať základné povojnové zmluvy o územnom usporiadaní Európy a pokračuje v tvorbe exteritoriálnej legislatívy ohrozujúcej susedné štáty. „Veď aj preto sa do svojej novej ústavy Maďarsko neštítilo zahrnúť aktívne volebné práva zahraničných Maďarov,“ dodal Rafaj.

KDH na maďarskej ústave prekáža volebné a kolektívne právo

Prevzatie zodpovednosti za osud Maďarov žijúcich mimo jeho hraníc s podporou kolektívnych samospráv a volebné právo bez priamej väzby na pobyt na území Maďarska prekáža najviac na novej maďarskej ústave slovenským kresťanským demokratom. „Je nám ľúto, že KDH musí konštatovať niektoré problémové body schváleného dokumentu,“ uviedol dnes na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ.

Podľa neho za zabezpečenie menšinových práv je zodpovedná predovšetkým krajina, v ktorej menšina žije. KDH očakáva, že sa podarí doriešiť parlamentné zastúpenie menšín v maďarskom parlamente. „Mrzí nás aj vypustenie ústavnej ochrany jazykov menšín,“ dodal.

KDH bude podľa Figeľa chrániť národnoštátne záujmy SR a jej občanov. „Suverenita SR je nedotknuteľná a preto odmietame uplatňovanie zákona iného štátu na našom území. Princíp zákazu exteritoriality považujeme za nespochybniteľný,“ vyhlásil Figeľ. KDH požaduje dodržiavanie medzinárodného práva. Podľa kresťanských demokratov by sa situáciou po schválení maďarskej ústavy mala zaoberať Koaličná rada a po nej Národná rada SR.

Týka sa najmä Maďarov, tvrdí Most-Híd

Prijatie maďarskej ústavy sa týka predovšetkým Maďarska, hovorí predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos. „Mali by sme k tejto záležitosti pristupovať v takej miere, ako si zaslúži,“ dodal Solymos. V prípade volebného práva pre zahraničných Maďarov pripomenul, že toto ustanovenie sa odvoláva na vykonávací predpis. „Treba si počkať na jeho znenie,“ uviedol. Podľa Solymosovho názoru by však mal mať právo voliť predovšetkým ten, koho sa výsledky takých volieb budú dotýkať.

Maďarský parlament, v ktorom dominuje stredo-pravá strana Fidesz, prijal v pondelok novú ústavu. Za jej prijatie hlasovalo 262 zákonodarcov, proti sa vyslovilo 44 poslancov, jeden sa hlasovania zdržal. Opoziční socialisti a ľavicová strana Politika môže byť iná hlasovanie bojkotovali, krajne pravicová strana Jobbik sa vyslovila proti textu dokumentu. Novú ústavu navrhla vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIveta RadičováJán FigeľJán SlotaRobert Fico