Reakcie sveta na smrť bin Ládina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladin
Pláž v Indii oznamuje jasnú správu svetu o zabití najnebezpečnejšieho teroristu na svete Usámu bin Ládina. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/WASHINGTON 2. mája (WEBNOVINY) – Smrť vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina, ktorého v nedeľu zabili v Pakistane americké jednotky, vítajú v pondelok ráno politickí lídri kľúčových krajín medzinárodného spoločenstva. Podľa britského premiéra Davida Camerona je táto udalosť „veľkou úľavou pre ľudí na celom svete“. „Blahoželám prezidentovi Barackovi Obamovi a všetkým, ktorí stáli za touto operáciou,“ vyhlásil Cameron.

Podľa šéfa francúzskej diplomacie Alaina Juppého je zabitie bin Ládina „víťazstvom pre všetky demokracie bojujúce proti ohavnej teroristickej zberbe„. Podobne ako ďalší štátnici aj Juppé varuje, že teroristická sieť al-Kájda môže chystať odvetné útoky. „Budeme pozornejší ako kedykoľvek predtým,“ povedal.

Podľa jeho talianskeho rezortného partnera Franca Frattiniho je úspešná operácia proti bin Ládinovi „víťazstvom dobra nad zlom a spravodlivosti nad krutosťou“.

Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle označil zabitie bin Ládina za „dobrú správu pre všetkých ľudí na svete, ktorí majú radi mier a zmýšľajú slobodne“. „Usáma bin Ládin bol jeden z najbrutálnejších svetových teroristov. Má na svedomí životy tisícov nevinných ľudí. Je dobrou správou, že krvavá kariéra tohto teroristu sa skončila,“ povedal Westerwelle.

Podľa austrálskej premiérky Julie Gilladrovej zabitie bin Ládina „al-Kájdu poškodilo, no nezničilo“, a boj proti terorizmu bude teda musieť pokračovať.

Moslimské bratstvo zabitie bin Ládina odsúdilo

Egyptské Moslimské bratstvo, ktoré bolo za režimu Husního Mubaraka zakázané, odsúdilo zabitie Usámu bin Ládina ako „vraždu“. Konzervatívna organizácia, ktorá sa snaží o štátne zriadenie založené na islamských princípoch prostredníctvom mierových prostriedkov, je momentálne najmocnejším a najlepšie zorganizovaným egyptským politickým hnutím.

Vo svojom pondelňajšom vyhlásení uviedlo, že je „vo všeobecnosti proti násiliu, proti vraždám a za spravodlivé súdne procesy“. Bin Ládin a jeho džihádisti však naopak bratstvo za jeho umiernený postoj a ochotu spolupracovať v rámci systému opakovane odsúdili. Moslimské bratstvo je v Egypte nesmierne populárne opozičné zoskupenie. V septembri sa zúčastní na parlamentných voľbách.

https://www.youtube.com/watch?v=NtWZu9OUO9w

.

Rijád víta smrť bin Ládina

Saudská Arábia vyjadrila nádej, že zabitie vodcu extrémistov a bývalého saudskoarabského občana Usámu bin Ládina posilní medzinárodný boj proti terorizmu. V pondelok o tom informovala štátna spravodajská agentúra SPA v oficiálnom stanovisku. „Saudská Arábia dúfa, že zneškodnenie lídra teroristickej siete al-Kájda prispeje k podpore úsilia zameraného na boj proti terorizmu a ničenie jeho buniek,“ uviedla agentúra. Dodala tiež, že terčom „tejto teroristickej organizácie“ boli aj občania Saudskej Arábie, kde mala kedysi al-Kájda aktívnu odnož. Saudská Arábia odňala bin Ládinovi, členovi prominentnej saudskoarabskej rodiny, občianstvo po tom, čo kritizoval kráľovskú rodinu, ktorá sa po invázii Iraku do susedného Kuvajtu spoliehala na ochranu amerických jednotiek.

MAĎARSKO: Boj proti terorizmu sa nekončí

Smrť vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina, ktorého v nedeľu zabili v Pakistane americké jednotky, je dobrou správou pre celý svet, no neznamená koniec boja proti terorizmu. V pondelok to vyhlásil János Martonyi, šéf diplomacie Maďarska, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej únii. „Jeden z najväčších nepriateľov našej civilizácie už neexistuje. To je dobrá správa. Ale na túto novú situáciu sa musíme pripraviť,“ povedal Martonyi.

Jednou z najdôležitejších vecí podľa neho teraz bude, ako sa k zabitiu bin Ládina postavia arabské krajiny, ktoré sa v súčasnosti zmietajú v nepokojoch a revolúciách. „Uvidíme, či sa tieto krajiny teraz vyberú cestou radikalizmu, alebo cestou rozumu,“ povedal šéf maďarskej diplomacie.

Japonsko podľa ministra obrany Tošimiho Kitazawu posilní bezpečnostné opatrenia vo všetkých svojich vojenských zariadeniach, pretože sa tiež obáva odvetných teroristických útokov.

Zabitie bin Ládina privítal aj Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu ho označil za „víťazstvo spravodlivosti“, prezident Šimon Peres vyhlásil, že „celý svet bude teraz dýchať voľnejšie“. „Najbližších niekoľko dní bude kľúčových, pretože všetky organizácie prepojené s al-Kájdou alebo odvolávajúce sa na ňu vyvinú veľké úsilie, aby uskutočnili obrovský útok,“ vyhlásil šéf izraelskej diplomacie Avigdor Lieberman.

MALI: Smrť bin Ládina je zlou správou pre francúzskych rukojemníkov

Zabitie vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina skomplikuje rokovania o prepustení štyroch francúzskych rukojemníkov, ktorých zadržiava africká odnož al-Kájdy. V pondelok to povedal nemenovaný zdroj z Mali blízky vyjednávaniu. Dodal, že smrť nahľadanejšieho teroristu je dobrou správou pre boj proti terorizmu, no zlou správou pre francúzskych rukojemníkov. Únoscovia boli podľa neho v kontakte s bin Ládinom a prisahali mu vernosť.

Ozbrojenci z organizácie Al-Kájda v islamskom Maghrebe (AQIM) uniesli sedem osôb vrátane piatich Francúzov v septembri v meste Arlit v Nigeri a odviezli ich do Mali. Unesení pracovali pre francúzsku energetickú spoločnosť Areva, ktorá v Afrike prevádzkuje uránové bane. Občanov Toga, Madagaskaru a jednu Francúzku už prepustili vo februári po zaplatení výkupného. Unesených podľa zdroja zadržiavajú v púštnej oblasti Timetrine na severe Mali pri hraniciach s Alžírskom. Francúzsko súhlasilo s vyjednávaním o prepustení svojich občanov a vyhlásilo, že sa ich nepokúsi oslobodiť silou. Al-Kájda požaduje od Paríža stiahnutie francúzskych vojakov z Afganistanu a výkupné vo výške 90 miliónov eur.

VATIKÁN: Bin Ládin zneužíval náboženstvo na páchanie zla

K smrti vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina, ktorého v nedeľu zabili v Pakistane americké jednotky, sa v pondelok vyjadril aj Vatikán. Jeho hovorca Federico Lombardi zabitie šéfa teroristickej siete al-Kájda síce vyslovene neprivítal tak, ako lídri kľúčových krajín medzinárodného spoločenstva, vyhlásil však, že bin Ládin zneužíval náboženstvo na páchanie zla.

„Usáma bin Ládin niesol, ako všetci vieme, veľkú zodpovednosť za šírenie zvady a nenávisti medzi národmi, spôsobil smrť nespočetného množstva ľudí a používal náboženstvo na dosahovanie svojich cieľov,“ vyhlásil Lombardi.

Smrť bin Ládina v nedeľu neskoro večer potvrdil v televíznom vystúpení americký prezident Barack Obama. Najhľadanejšieho teroristu sveta zabili americké jednotky pri pozemnej operácii neďaleko pakistanskej metropoly Islamabad. „Spravodlivosť bola vykonaná,“ vyhlásil Obama. Pri útoku prišli okrem bin Ládina o život ešte ďalší štyria ľudia vrátane bin Ládinovho syna.

Bin Ládin stál za viacerými smrteľnými teroristickými útokmi po celom svete a bol považovaný za šéfa celosvetovej teroristickej siete al-Kájda, ktorá bojuje proti Spojeným štátom a ich spojencom. Bin Ládin sa priznal k tomu, že stál aj za teroristickými útokmi na New York a Washington, pri ktorých 11. septembra 2001 zahynulo takmer 3 000 ľudí.

Rusko privítalo zabitie bin Ládina, chce posilniť spoluprácu

Zabitie šéfa teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina v pondelok privítalo aj Rusko. „Odplata neminie žiadneho teroristu,“ uvádza sa v stanovisku ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. „Kremeľ víta veľký úspech, ktorý Spojené štáty dosiahli v boji proti terorizmu,“ uvádza prezident. Moskva pripomína, že Rusko je „jednou z prvých krajín, ktoré pocítili nebezpečenstvo medzinárodného terorizmu“.

Rusko je podľa Medvedeva pripravené posilniť spoluprácu s inými krajinami medzinárodného spoločenstva. „Iba ak budeme proti medzinárodnému terorizmu bojovať spoločne a jednotne, môžeme dosiahnuť veľké výsledky,“ uvádza Kremeľ.

GAZA: Líder Hamásu odsúdil zabitie bin Ládina

Šéf vlády Hamásu v Pásme Gazy Ismaíl Haníja v pondelok odsúdil zabitie lídra al-Kájdy Usámu bin Ládina americkými jednotkami v Pakistane. „Odsudzujeme zabitie ktoréhokoľvek svätého bojovníka, moslima či Araba, a prosíme boha, aby mu poskytol milosrdenstvo,“ povedal Haníja na stretnutí s novinármi v Gaze. „Ak je tá správa pravdivá, tak to považujeme za pokračovanie americkej politiky založenej na utláčaní a krviprelievaní proti Arabom a moslimom.“ Haníja zdôraznil, že napriek rozdielnym interpretáciám, ktoré vládli medzi ním a bin Ládinom, jeho zabitie odsudzuje. O aké rozdiely išlo, nepovedal.

Prezident USA Barack Obama oznámil v nedeľu večer, že americké jednotky v Pakistane zabili pri útoku neďaleko Islamabadu lídra al-Kájdy Usámu bin Ládina.

Irán: Americká vojna proti terorizmu sa zabitím bin Ládina končí

Američania po zabití vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina už nemajú „žiadne zámienky“ pre to, aby zotrvali na Blízkom východe. V pondelok to vyhlásilo iránske ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého sa „vojna proti terorizmu“ musí teraz definitívne skončiť. „Spojené štáty a ich spojenci už nemajú výhovorky na vysielanie jednotiek na Blízky východ pod zámienkou boja proti terorizmu,“ uviedol pre štátnu televíznu stanicu Press TV hovorca iránskej diplomacie Ramín Mehmanparast. Teherán podľa neho však zároveň dúfa, že „táto udalosť“ pomôže „nastoliť mier a bezpečnosť v regióne“.

Smrť bin Ládina v nedeľu neskoro večer potvrdil v televíznom vystúpení americký prezident Obama. Najhľadanejšieho teroristu sveta zabili americké jednotky pri pozemnej operácii neďaleko pakistanskej metropoly Islamabad. „Spravodlivosť bola vykonaná,“ vyhlásil Obama. K nájdeniu šéfa teroristickej siete al-Kájda podľa neho viedli spravodajské informácie, ktoré mali Američania od augusta.

Prehľad najväčších útokov teroristickej organizácie

26. februára 1993

Výbuch v suteréne budov Svetového obchodného centra v New Yorku zabil 6 osôb a okolo 1000 zranil.

13. novembra 1995

V Rijáde vybuchla pred budovou Saudskoarabskej národnej gardy, kde pracovali americkí poradcovia bomba, ktorá zabila sedem osôb, z toho 5 Američanov.

25. júna 1996

Na americkej vojenskej základni v az-Zahráne v Saudskej Arábii vybuchla bomba umiestnená v automobile, 19 Američanov zomrelo a 386 utrpelo zranenia.

7. augusta 1998

Dva simultánne útoky proti amerických veľvyslanectvám v mestách Nairobi a Dár as-Salám zabili 224 ľudí, zranených bolo viac ako 5000.

12. októbra 2000

Samovražedný útok na jeden z amerických najmodernejších torpédoborcov v jemenskom prístave Aden zabil 17 námorníkov, 38 ďalších bolo zranených.

11. septembra 2001

Dve unesené americké lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku, ktoré začali horieť a následne sa zrútili. Tretie unesené lietadlo vrazilo do budovy Pentagónu vo Washingtonu zatiaľ čo štvrté sa zrúzilo v Pennsylvánii. Pri útokoch zomrelo okolo 3000 ľudí.

11. apríla 2002

Samovražedný útok na synagógu v tuniskej Džerbe zabil 21 ľudí vrátane 14 Nemcov.

12. októbra 2002

Bombové útoky na indonézskom ostrove Bali zabili 202 osôb, väčšinou Austrálčanov. Útoky vykonala teroristická organizácia Džamá Islamíja inšpirovaná al-Kájdou.

12. mája 2003

Samovražedný útok na obytný komplex v saudskoarabskom Rijáde zabil 35 ľudí, z toho 9 Američanov.

16. mája 2003

Päť bômb vybuchlo takmer simultánne v reštauráciách a hoteloch navštevovaných cudzincami v marockej Casablance, zomrelo 30 ľudí.

15. a 20. novembra 2003

Turecká bunka al-Kájdy zorganizovala výbuchy pri dvoch synagógach, britskom konzuláte a britskej banke v Istanbule, pri ktorých zomrelo 63 osôb vrátane britského konzula. Stovky osôb utrpeli zranenia.

2. marca 2004

Približne 180 ľudí zomrelo pri sérii útokov na pútnikov v irackých mestách Bagdad a Karbalá.

11. marca 2004

V štyroch prímestských vlakoch v Madride vybuchli bomby, ktoré zabili 191 osôb a zranili približne 2000 ľudí v rannej dopravnej špičke. Podľa úradov útoky boli inšpirované al-Kájdou.

7. júla 2005

Štyria samovražední atentátnici zaútočili na londýnsky dopravný systém a zabili 56 osôb. Výbuchy zničili vozne metra a poschodový autobus.

23. júla 2005

Séria samovražedných útokov zasiahla egyptské turistické centrum Šarm aš-Šajch, zomrelo 68 ľudí.

9. novembra 2005

Pri troch samovražedných útokoch v jordánskom hlavnom meste Ammán zomrelo 60 ľudí.

24. apríla 2006

Pri samovražedných útokoch v egyptskom prímorskom centre Daháb zomreli traja ľudia a 90-ti utrpeli zranenia.

14. augusta 2007

Viac ako 400 osôb zomrelo pri výbuchoch štyroch bômb umiestnených v autách na severe Iraku. Americké úrady pripísali útoky al-Kájde.

11. decembra 2007

Pri dvoch samovražedných útokoch v Alžírsku zomrelo najmenej 41 osôb vrátane 18 zamestnancov OSN. K útoku sa prihlásila maghrebská vetva teroristickej siete al-Kájda.

17. septembra 2008

Pri útoku na americké veľvyslanectvo v jemenskom meste Saná zomrelo 16 ľudí.

20. septembra 2008

Obrovský výbuch v hoteli Marriot v Islamabade spôsobil zrútenie veľkej časti budovy, zomrelo najmenej 60 ľudí.

24. novembra 2010

Samovražedný útočník zabil 23 šiitov na náboženskej púti v Jemene, útok bol inšpirovaný al-Kájdou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Avigdor LiebermanBarack ObamaBin LádinÍsmaíl HaníjaJános MartónyiŠimon PeresUsáma bin Ládin
Firmy a inštitúcie Al-Kájda