Reakcie sveta na teroristické útoky v Nórsku

Oslo2
Foto: SITA/AP

BRUSEL 23. júla (WEBNOVINY) – Západní lídri odsúdili zbabelý dvojitý útok v Nórsku, ktorý si vyžiadal 87 ľudských životov.

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen odsúdil oba „ohavné činy“ a vyjadril solidaritu NATO s obyvateľmi Nórska.

Americký prezident Barack Obama vyjadril Nórsku svoju osobnú sústrasť a vyzval krajiny sveta na zvýšenie spolupráce v boji proti terorizmu. Obama zdôraznil, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa takýmto útokom zabránilo. „Nórsku poskytneme všetku potrebnú pomoc,“ povedal Obama.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun „bol udalosťami šokovaný“. „OSN je s obyvateľmi Nórska v tejto hroznej chvíli,“ povedal hovorca OSN Martin Nesirky. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že takýto útok by nik nečakal v Nórsku, ktoré je známe svojím mierovým úsilím v zahraničí. (Nórsko nie je členskou krajinou EÚ.) „Rázne odcudzujem tieto zbabelé činy, pre ktoré nie je ospravedlnenie,“ povedal stály predseda EÚ Herman Van Rompuy. Piatkové útoky v Nórsku odsúdili aj ďalší svetoví lídri a krajine vyjadrili svoju sústrasť a solidaritu.

.

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda dnes poslal svojmu nórskemu kolegovi Jonasovi Gahrovi Storemu sústrastný telegram v súvislosti so situáciou v Nórsku. „Prijmite, prosím, prejav mojej hlbokej sústrasti a solidarity v súvislosti s mimoriadne tragickými udalosťami v Osle, ktoré mali za následok množstvo strát na životoch a ranených. Dovoľte mi súčasne rozhodne odsúdiť tieto ničím neospravedlniteľné násilné činy a vyjadriť presvedčenie, že ich autori sa za ne budú zodpovedať. Tlmočte, prosím, moje kondolencie rodinám obetí a prejav účasti a podpory všetkým, ktorých násilné činy zasiahli,“ napísal Dzuirnda v telegrame. Rezort slovenskej diplomacie situáciu v Nórsku od piatka monitoruje. Podľa doterajších informácií sa občania Slovenskej republiky medzi obeťami ani zranenými nenachádzajú.

Rezort obrany SR útok znepokojil

Ministerstvo obrany prijalo s veľkým znepokojením správy z Nórska o pravdepodobnom teroristickom útoku v centre Osla. „Je to odsúdeniahodný až barbarský čin, nech ho spôsobil ktokoľvek,“ uviedol štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák ako reakciu k bombovému útoku.

Hlbokú ľútosť nad následkami teroristického útoku v hlavnom meste Oslo a ozbrojeného útoku v mládežníckom tábore na ostrove Utöya vyjadril Prezident SR Ivan Gašparovič v sústrastnom telegrame, ktorý poslal nórskemu kráľovi Haraldovi V. „S pohnutím som prijal správu o obetiach na nevinných ľudských životoch, ťažko zranených a materiálnych škodách, ktoré si vyžiadali tieto bezohľadné a nezmyslené činy. Prosím, tlmočte rodinám a blízkym postihnutých, v mene mojom i občanov Slovenska, úprimnú sústrasť a hlbokú účasť občanom Nórskeho kráľovstva a obyvateľom hlavného mesta Osla, ktorých život bol touto udalosťou bolestivo zasiahnutý. Všetkým zraneným želáme skoré uzdravenie,“ uviedol Gašparovič v telegrame, o ktorom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová poslala sústrastný list predsedovi vlády Nórskeho kráľovstva Jensovi Stoltenbergovi v súvislosti s útokmi vo vládnej štvrti v meste Oslo a streľbe na ostrove Utöya. V liste vyjadrila hlboký zármutok a vyjadrila úprimnú sústrasť za Slovensko a slovenských občanov. Agentúru SITA o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Premiérka považuje udalosti v Nórsku za útok na demokratické hodnoty a princípy, o ktoré sa spoločne usilujeme a ktoré Nórsko reprezentuje nielen doma, na európskom kontinente, ale všade vo svete. „Ubezpečujem Vás, že v tomto, pre Vás tak ťažkom období, Slovenská republika a jej občania stoja pri Vás ako blízki priatelia a partneri. Želám Vám a Vašej krajine veľa síl a energie,“ zdôraznila v telegrame Iveta Radičová.

Generálny biskup Evanjelickej cirkev augsburského na Slovensku Miloš Klátik poslal v súvislosti s atentátmi v Nórsku sústrastný list kráľovi Haraldovi V. s manželkou Sonjou, predsedovi vlády Nórskeho kráľovstva Jensovi Stoltenbergovi a biskupke Nórskej evanjelickej cirkvi Helge Haugland Byfuglien. „Veľmi silno sa nás dotkla najmä streľba do nevinných detí a mladých ľudí na mládežníckom stretnutí na ostrove Utöya a ohromujúce správy o jej početných obetiach. Vyjadrujeme solidaritu s nórskym ľudom a vyslovujeme úprimnú sústrasť všetkým, ktorí pri týchto zákerných teroristických útokoch stratili svojich blízkych alebo boli zranení. Spolu s Vami cítime hlboký zármutok a modlíme za pozostalých. Prosíme milostivého Pána Boha, aby Vám pomohol v týchto ťažkých chvíľach,“ uvádza sa v sústrastnom liste.

OBRAZOM: Teroristické útoky šokovali Nórsko

V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP

.

V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenBarack ObamaHerman Van RompuyIvan GašparovičIveta RadičováJosé Manuel BarrosoMarek TrubačMikuláš DzurindaMiloš KlátikPan Ki-munRóbert Ondrejcsák