Reakcie sveta na udelenie Nobelovej ceny za mier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Liu Siao po
Liu Siao-po Foto: SITA/AP

PEKING/OSLO/BERLÍN/ŽENEVA/PRAHA/VARŠAVA/TOKIO 8. októbra (WEBNOVINY) – Čína v piatok vyhlásila, že nórsky Nobelov výbor „porušil“ princípy ceny mieru tým, že ju udelil čínskemu disidentovi Liovi Siao-poovi, odsúdenému na 11 rokov väzenia. Peking zároveň varoval, že tento krok neprispeje k dobrým vzťahom s Oslom. „Nobelova cena mieru by mala byť udeľovaná tým, čo podporujú etnickú harmóniu, medzinárodné priateľstvo, odzbrojovanie a ktorí organizujú mierové rokovania. Toto boli želania (Alfreda) Nobela,“ uviedlo ministerstvo zahraničia vo vyhlásení. Liu Siao-po bol podľa ministerstva uznaný vinným z porušenia čínskych zákonov a odsúdený na väzenie čínskymi justičnými orgánmi. „Jeho činnosť je v rozpore s účelom Nobelovej ceny mieru. Ocenením tejto osoby Nobelov výbor cenu znesvätil a zneuctil,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Čína si v reakcii na udelenie Nobelovej ceny predvolala nórskeho veľvyslanca v Pekingu. Informovala o tom v piatok nórska vláda. Tá potvrdila, že čínske ministerstvo zahraničných vecí požiadalo ambasádora škandinávskej krajiny o stretnutie, počas ktorého mu čínski predstavitelia vyjadrili „nesúhlas a protest“ s udelením prestížnej ceny väznenému Liovi Siao-poovi. K rovnakému kroku pristúpil aj čínsky veľvyslanec v Osle, ktorý odovzdal vláde „rovnaké posolstvo“, potvrdil nórsky rezort diplomacie. Peking sa pre tento postup rozhodol aj napriek tomu, že päťčlenný Nobelov výbor rozhodujúci o laureátovi Nobelovej ceny za mier je od vlády nezávislý, keďže jeho členov nominuje parlament.

Polícia zatkla Lia Siao-poa 8. decembra 2008 – tesne pred zverejnením dokumentu, ktorého bol spoluautorom a ktorý vyzýval na rešpektovanie občianskych práv v Číne a ukončenie vlády komunistickej strany. Text takzvanej Charty 08 medzitým podpísali tisíce ľudí. Dokument okrem iného vyzýva na zavedenie garancií dodržiavania ľudských práv priamo do ústavy, vyhlásenie slobodných volieb a zabezpečenie náboženskej slobody a slobody vyjadrovania. Čínske úrady pravidelne blokujú internetové stránky, ktoré túto chartu podporujú.
Liu Siao po
Foto: SITA/AP

Päťdesiatštyriročný Liu Siao-po je bývalým univerzitným profesorom a s väzením už má svoje skúsenosti. Za mrežami v minulosti strávil 20 mesiacov po tom, ako sa v roku 1989 zúčastnil na krvavých študentských demonštráciách na Námestí nebeského pokoja. Všeobecne ho považujú za hlavného autora Charty 08, čoho dôkazom má byť aj fakt, že je zatiaľ jediným jej signatárom, ktorého zatkli.

Spojené štáty aj Európska únia vyzvali Čínu po odsúdení Lia na Vianoce na jeho okamžité prepustenie. Prenasledovanie jednotlivcov za mierové vyjadrovanie svojich politických názorov je podľa nich nezlučiteľné s medzinárodne uznanými normami v oblasti ľudských práv. Peking podobné výzvy zo strany zahraničia v minulosti opakovane odmietol s tým, že neznesie žiadne miešanie sa do svojich záležitostí.

Oslo privítalo udelenie Nobelovej ceny mieru Liuovi Siao-poovi

Nórsky premiér Jens Stoltenberg blahoželal uväznenému čínskemu disidentovi 54-ročnému Liuovi Siao-poovi k udeleniu Nobelovej ceny mieru za rok 2010 napriek varovaniu Číny, že ocenenie čínskeho disidenta bude považovať za „nepriateľské gesto„. „Rád by som zablahoželal Liuovi Siao-poovi, ktorý získal Nobelovu cenu mieru za rok 2010, k jeho úsiliu v boji za podporu demokracie a ľudských práv,“ povedal Stoltenberg v stanovisku. „Liuo Sia-po dostal cenu za obranu slobody vyjadrovania a demokracie spôsobom, ktorý si zasluhuje pozornosť a rešpekt,“ dodal premiér.

Tajomník Nobelovho výboru Geir Lundestad povedal v septembri, že čínsky námestník ministra zahraničia Fu Jing ho počas návštevy Osla varoval, že udelenie čínskemu disidentovi bude Čína považovať za „nepriateľské gesto„, ktoré môže poškodiť čínsko-nórske vzťahy. Stoltenberg medzičasom zdôraznil, že vzťahy medzi Čínou a Nórskom sú dlhodobé a zahŕňajú všetky oblasti, ktoré obe krajiny spájajú. Dodal tiež, že Nórsko o Liuovom prípade niekoľkokrát s čínskymi úradmi hovorilo.

Berlín vyzval Čínu na prepustenie Liua, gratuloval aj Havel
Nemecko v piatok vyzvalo Čínu, aby prepustila uväzneného disidenta Liua Siao-poa a umožnila mu prevziať si v Nórsku Nobelovu cenu mieru za rok 2010, ktorú mu udelil Nobelov výbor v piatok, povedal hovorca vlády Steffen Seibert novinárom. „Liu je odvážny muž, ktorý si želá rozvoj demokracie a ľudských práv vo svojej krajine, ktorý si však uvedomuje a vždy to opakoval, že to bude zložitý a zdĺhavý proces, ktorý musí za každých okolností zostať mierový,“ povedal hovorca a dodal, že Liu sa vzdal pocitov nenávisti a „musí si ho každý veľmi vážiť, keď číta, s akou úctou sa vyjadruje o svojich strážcoch„. Nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle povedal novinárom, že si nemyslí, že „odvážne“ rozhodnutie Nobelovej komisie udeliť tohtoročnú cenu Liuovi ovplyvní vzťahy s Čínou. „Nemyslím, si, že to ovplyvní diplomatické vzťahy. Toto je suverénne, odvážne a správne rozhodnutie Nobelovho výboru. Toto nie je niečo…medzi dvoma krajinami,“ povedal Westerwelle novinárom.
Liu Siao po
Foto: SITA/AP

Podľa vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Navi Pillayovej je Liu „popredným ochrancom ľudských práv„, a to, že Nobelov výbor udelil ocenenie práve jemu, môže byť „dôležitým príspevkom k ďalšiemu vývoju v Číne“. „Vítame uznanie roly, ktorú v Číne aj v iných krajinách zohrávajú obrancovia ľudských práv, ako aj problémov, s ktorými sa potýkajú, vyhlásila v Ženeve. „Som veľmi rád, že Liu dostal Nobelovu cenu ako prvý Číňan v histórii,“ uviedol bývalý český a československý prezident Václav Havel, ktorý tohto čínskeho disidenta na Nobelovu cenu mieru sám navrhoval. „Liu je presne ten typ aktívneho občana, aký si toto ocenenie zasluhuje,“ povedal líder československej nežnej revolúcie.

Bývalý poľský prezident a predtým vodca opozičného odborového hnutia Solidarita Lech Walesa diplomaticky uznal, že „Čína je významná krajina, ktorú musíme rešpektovať„, no zároveň aj ona musí „rešpektovať normy a hodnoty, ktoré sa dodržiavajú vo väčšine ostatných krajín„.

Udelenie Nobelovej ceny mieru čínskemu disidentovi ocenil aj tibetský duchovný vodca dalajláma, podľa ktorého tým „medzinárodné spoločenstvo podporilo politické, právne a ústavné reformy v Číne„. „Cena nie je len osobným ocenením Liua, ale má aj veľkú historickú dôležitosť pre rozvoj ľudských práv v Číne a čínskej spoločnosti vo svete,“ povedal taiwanský prezident Ma Jing-ťeou.

Americký prezident Barack Obama uvítal rozhodnutie nórskeho Nobelovho výboru pri tohtoročnom udeľovaní Nobelovej ceny mieru. Obama pochválil a pozdravil svojho nástupcu Liua Siao-poa vo vyhlásení, ktoré v piatok zverejnil Biely dom. Americký prezident zároveň vyzval vládu v Pekingu, aby laureáta a disidenta prepustili. Predpokladá sa, že Obamove vyhlásenie bude ďalším testom pre krehké čínsko-americké vzťahy.

Oceňujem, že Nobelov výbor udelil Nobelovu cenu mieru pánovi Liuovi Siao-poovi,“ uviedol Obama v písomnom stanovisku iba niekoľko hodín po udelení prestížneho ocenenia 54-ročnému spisovateľovi a bojovníkovi za demokraciu. Liu Siao-po si v čínskom väzení momentálne odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody. „Minulý rok som zaznamenal, že mnohí iní, ktorí dostali toto ocenenie obetovali a trpeli oveľa viac ako ja. Na tento zoznam sa teraz zaradil aj pán Liu, ktorý obetoval svoju slobodu za svoje názory,“ napísal Obama.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Barack ObamaGuido WesterwelleJens StoltenbergLiu Siao-po