Real Salt Lake zvíťazil vo finále až po penaltách

Real Salt Lake

SEATTLE 23. novembra (WEBNOVINY) – Futbalisti Real Salt Lake sa v noci z nedele na pondelok stali prvý raz v histórii klubu víťazmi severoamerickej súťaže Major League Soccer (MLS). Vo finále na štadióne Qwest Field v Seattli zdolali favorizované mužstvo Los Angeles Galaxy po nerozhodnom výsledku 1:1 až na strely zo značky pokutového kopu 5:4. Organizácia Real Salt Lake vznikla iba v roku 2004 a už vo svojej štvrtej sezóne v MLS vyhrala majstrovský titul. Postaral sa oň rozhodujúcim pokusom z bieleho bodu Robbie Russell, keď prekonal náhradného gólmana kalifornského tímu Josha Saundersa. „Robil som, čo sa dalo. Nemám si čo vyčítať,“ komentoval Saunders. Sklamaný z prehry môže byť najmä anglický legionár v službách Galaxy David Beckham, ktorý mal šancu dvíhať nad hlavu trofej tretej ligovej súťaže. Vo svojej kariére už triumfoval v anglickej Premier League s Manchestrom United aj v španielskej Primera División s Realom Madrid. „Je to ako ruská ruleta. Takáto prehra nikdy nie je príjemná, ale tak to chodí,“ poznamenal Beckham, ktorý sľúbil, že sa do Los Angeles vráti aj na štvrtú sezónu z päťročnej zmluvy. V decembri by sa malo začať jeho druhé hosťovanie v AC Miláno. Ďalším smutným hrdinom bol najužitočnejší hráč MLS a líder reprezentácie USA Landon Donovan, ktorý poslal loptu v rozstrele nad bránku. „Vystrelil som do prázdna. Nohy už boli unavené a slabo som sa sústredil,“ priznal Donovan.

Galaxy sa v prvom polčase ujali vedenia, keď po akcii Beckhama a Donovana presne zakončil Mike Magee. Hráči Salt Lake však po zmene strán kontrovali presným zásahom Robbieho Findleyho, ktorý premenil individuálnu akciu. Keďže futbalová dráma sa nerozhodla ani po predĺžení, po 120 minútach hry nasledoval penaltový rozstrel. V siedmej sérii zlikvidoval gólman Real Salt Lake Nick Rimando strelu Edsona Buddleho a vzápätí Russell gólom dovŕšil senzáciu. Pre Real to bolo už druhé „penaltové“ víťazstvo v play-off v rade, pred týždňom vo finále Východnej konferencie vyradili Chicago pomerom 5:4. Zverenci trénera Jasona Kreisa sa stali iba druhým tímom v histórii MLS, ktorý získali trofej ako posledný – ôsmy postupujúci do play-off. Cestu im v roku 2005 ukázali práve Galaxy. „Pekné – môcť povedať, že sme najlepší v lige. Úprimne verím, že sme si tento zápas zaslúžili vyhrať,“ povedal Kreis.

Výsledok finálového zápasu play-off MLS (hralo sa na jedno víťazstvo):

Los Angeles Galaxy – Real Salt Lake 1:1 po predĺžení (1:1, 1:0), na pokutové kopy 4:5

Góly: 41. Magee – 61. Findley