Real vyhral Ligu majstrov, Atlético zostrelil v predĺžení

Radosť futbalistov Realu Madrid po finálovom zápase Ligy majstrov, v ktorom porazili Atlético Madrid 4:1 po predĺžení. Foto: SITA/AP

LISABON 24. mája (WEBNOVINY) – Futbalisti Realu Madrid získali svoj jubilejný desiaty triumf v Lige majstrov, v sobotňajšom lisabonskom finále zdolali svojho mestského rivala Atlético 4:1 po predĺžení.

Hrdinom duelu na Estádio da Luz sa stal waleský krídelník „bieleho baletu“ Gareth Bale, ktorý v desiatej minúte predĺženia strelil víťazný gól. Rodák z Cardiffu dorazil hlavou loptu za chrbát Thibauta Courtoisa po strele Ángela Di Maríu. Real potom pridal ešte dva góly.

Skóre duelu otvoril v 36. min stopér „Los Colchoneros“ Diego Godín po rohovom kope kapitána Gabiho a chybnom vybehnutí brankára Ikera Casillasa. Keď už sa zdalo, že Atlético bude oslavovať zisk premiérovej trofeje v tejto súťaži, v tretej minúte nadstaveného času – takisto hlavou – vyrovnal Sergio Ramos a poslal duel do predĺženia. V ňom sa presadili už spomenutý Bale a v jeho závere aj brazílsky ľavý obranca Marcelo a Cristiano Ronaldo.

Obrazom: Finálový zápas Ligy majstrov

Hráči Realu v aktuálnej edícii Ligy majstrov prehrali len jediný duel, vo štvrťfinálovej odvete nestačili na futbalistov nemeckej Borussie Dortmund (0:2). Zaujímavosťou je, že na ceste vyraďovacou fázou boli ich protivníkmi len mužstvá z nemeckej I. bundesligy – v osemfinále Schalke 04 Gelsenkirchen, vo štvrťfinále Dortmund a v semifinále Bayern Mníchov.

V doterajšej histórii sa vo finále stretli štyrikrát kluby z rovnakej krajiny. V roku 2000 zvíťazil Real Madrid nad FC Valencia (3:0), v roku 2003 si AC Miláno poradil s Juventusom Turín (0:0 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 3:2), o päť rokov neskôr Manchester United zdolal FC Chelsea (1:1 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 6:5). Vlani uspel Bayern Mníchov nad Borussiou Dortmund (2:1).

Finále Ligy majstrov
Real Madrid (Šp.) – Atlético Madrid (Šp.) 4:1 po predĺžení (1:1, 0:1) – Real získal trofej

Góly: 90.+ S. Ramos, 110. Bale, 118. Marcelo, 120. Cristiano Ronaldo (z 11 m) – 36. Godín, rozhodoval: Kuipers (Hol.), 60 000 divákov

Real Madrid: Casillas – Carvajal, S. Ramos, Varane, F. Coentrao (59. Marcelo) – Modrič, S. Khedira (59. Isco), Di María – Bale, Benzema (79. Morata), C. Ronaldo

Atlético: Courtois – Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luís (83. Alderweireld) – Raúl García (66. J. Sosa), Tiago, Gabi, Koke – Diego Costa (9. Adrián López), Villa

I. polčas

Lisabonské finále na Estádio da Luz začali hráči oboch tímov opatrne a koncentrovane. V 8. min sa v pokutovom území ocitol útočný klenot Atlética Diego Costa, ale zamotal sa. O minútu musel Adrián López vystriedať najväčšiu zbraň „Los Colchoneros“, dôvodom bolo nedoliečené zranenie stehenného svalu.

Prvú strelu vyslal v 13. min Raúl García, ale jeho pokus letel vysoko nad Casillasovu bránku. Hra sa odvíjala zväčša medzi pokutovými územiami, oba tímy sústredene bránili. V 32. min mal veľkú šancu Gareth Bale, ktorý vypichol loptu Tiagovi, postupoval na bránku Courtoisa, približne z deviatich metrov sa odhodlal k strele, ale mieril len tesne vedľa pravej žrde. O štyri minúty neskôr prišiel gólový moment.

Kapitán Atlética Gabi centroval z rohového kopu, lopta sa po odvrátení dostala späť do šestnástky, Diego Godín vyhral súboj so Samim Khedirom a prehlavičkoval gólmana Casillasa, ktorý chybne vybehol – 0:1.

II. polčas

Atlético povzbudené gólom vstúpilo lepšie do druhého polčasu. V 51. min mieril Koke z ťažkej pozície vysoko nad. O minútu na to Di María opäť predviedol pekné sólo, tentoraz ho zastavil stopér Miranda a za svoj zákrok inkasoval žltú kartu.

Ronaldov nebezpečný a tečovaný priamy kop z 23 metrov ešte Courtois stihol vyraziť. V 67. min Isco spoza pokutového územia nemieril medzi tri žrde. Krátko nato zaúradoval znovu Di María, ale jeho prihrávka nenašla v šestnástke Atlética adresáta.

O päť minút neskôr išiel Villa pred Casillasom do sklzu po centri z pravej strany, gól z toho nebol. Na opačnej strane pálil z hranice pokutového územia Bale, ale neúspešne. V 78. min sa ten istý hráč z pravej strany rútil na Courtoisa, svoj pokus však poslal mimo bránky.

Posledných desať minút sa Atlético stiahlo do hlbokej defenzívy a Real zo svojho tlaku dokázal vyťažiť vyrovnávajúci gól – v tretej minúte nadstaveného času sa rohu hlavou presadil stopér Sergio Ramos – 1:1.

Predĺženie

Real vstúpil do predĺženia aktívne, Atlético ako keby už nemalo silu na útočenie. V ôsmej minúte vyzvŕtal striedajúci Marcelo na ľavej strane pokutového územia futbalistov Atlética, ale jeho prudká prihrávka neprešla k jednému zo spoluhráčov. V 110. min sa k slovu dostal opäť Di María, jeho strelu ešte Courtois stihol vyraziť, ale Baleovu dorážku hlavou už nie – 2:1.

O osem minút neskôr prišla ďalšia rana pre Atlético, keď sa strelou spoza pokutového územia presadil Marcelo – 3:1. V poslednej minúte Godín fauloval vo vlastnom pokutovom území Cristiana Ronalda a sám poškodený strelil z bieleho bodu svoj 17. gól v tejto sezóne LM – 4:1. Real získal jubilejný desiaty triumf v Lige majstrov, Atlético si pripísalo druhý finálový neúspech.

Zaujímavosti a fakty po finále Ligy majstrov

* Real sa predstavil vo finále kontinentálneho pohára číslo jeden trinástykrát.

* Atlético hralo vo finále najprestížnejšej európskej futbalovej súťaže druhý raz.

* Real má na konte desať celkových primátov, čo je najviac zo všetkých klubov, Atlético ešte nezískalo „ušatú trofej“.

* Druhýkrát sa vo finále predstavili dva španielske kluby, v roku 2000 bojovali o trofej Real Madrid a FC Valencia. Duel sa vtedy zhodou okolností uskutočnil taktiež 24. mája.

* Premiérovo sa vo finále stretli dva kluby sídliace v rovnakom meste.

* V doterajšej histórii sa vo finále stretli štyrikrát kluby z rovnakej krajiny. V roku 2000 zvíťazil Real Madrid nad FC Valencia (3:0), v roku 2003 si AC Miláno poradil s Juventusom Turín (0:0 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 3:2), o päť rokov neskôr Manchester United zdolal FC Chelsea (1:1 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 6:5) a vlani uspel Bayern Mníchov nad Borussiou Dortmund (2:1).

* Štadión Benficy Lisabon hostil finále kontinentálneho pohára číslo jeden prvýkrát. V Lisabone sa hral rozhodujúci súboj o trofej v sezóne 1966/1967 na Estádio Nacional.

* Tréner „bieleho baletu“ Carlo Ancelotti je len štvrtý kouč, ktorý viedol tím vo finále LM štyrikrát. Predchádzajúce tri účasti dosiahol s AC Miláno.

* Ancelotti je jedným zo šiestich futbalistov, ktorí triumfovali v kontinentálnom pohári číslo jeden ako hráči i kormidelníci.

* Atlético sa mohlo stať 23. tímom, ktorý získa trofej pre európskeho klubového šampióna. Dosiaľ posledným „novicom“ medzi celkovými víťazmi je londýnsky FC Chelsea (2012).

* V najprestížnejšom pohári starého kontinentu sa stretli tieto dve mužstvá pred lisabonským finále tri razy. V semifinále sezóny 1958/1959 vyhral doma Real 2:1, v odvete bolo úspešné Atlético (1:0) a o postupujúcom musel rozhodnúť dodatočný tretí zápas. V ňom zvíťazil Real opäť 2:1.

* Kanonier „bieleho baletu“ Cristiano Ronaldo utvoril 17 gólmi v tejto sezóne nový rekord v počte zásahov v tejto najprestížnejšej európskej súťaži klubov.

* Jediným pamätníkom do soboty posledného triumfu Realu Madrid v LM (2002) zo súčasného kádra je brankár Iker Casillas. Glasgowské finále proti Bayeru Leverkusen (2:1) vtedy rozhodla exportná strela terajšieho asistenta trénera Realu Madrid Francúza Zinedina Zidana.

Vizitka víťaza futbalovej Ligy majstrov 2013/2014
REAL MADRID

Celý názov v španielčine: Real Madrid Club de Fútbol

Rok založenia: 1902

Štadión: San Bernabéu (kapacita 85 454 divákov)

Brankári: Iker Casillas, Diego López, Jesús Fernández

Obrancovia: Raphael Varane (Fr.), Pepe (Portug.), Sergio Ramos, Fábio Coentrao (Portug.), Marcelo (Braz.), Daniel Carvajal, Álvaro Arbeloa, Nacho Fernández

Stredopoliari: Sami Khedira (Nem.), Gareth Bale (Wal.), Xabi Alonso, Casemiro (Braz.), Luka Modrič (Chor.), Ángel di María (Arg.), Isco, Asier Illarramendi

Útočníci: Cristiano Ronaldo (Portug.), Karim Benzema (Fr.), Jesé, Álvaro Morata

Najväčšie úspechy: Európsky pohár majstrov/Liga majstrov (10): 1955/1956, 1956/1957, 1957/1958, 1958/1959, 1959/1960, 1965/1966, 1997/1998, 1999/2000, 2001/2002, 2013/2014

Pohár víťazov pohárov (2): 1970/1971, 1982/1983

Pohár UEFA/Európska liga (2): 1984/1985, 1985/1986

Superpohár UEFA (1): 2002

Interkontinentálny pohár (3): 1960, 1998, 2002

Primera División (32 titulov): 1931/1932, 1932/1933, 1953/1954, 1954/1955, 1956/1957, 1957/1958, 1960/1961, 1961/1962, 1962/1963, 1963/1964, 1964/1965, 1966/1967, 1967/1968, 1968/1969, 1971/1972, 1974/1975, 1975/1976, 1977/1978, 1978/1979, 1979/1980, 1985/1986, 1986/1987, 1987/1988, 1988/1989, 1989/1990, 1994/1995, 1996/1997, 2000/2001, 2002/2003, 2006/2007, 2007/2008, 2011/2012

Kráľovský španielsky pohár (19): 1905, 1906, 1907, 1908, 1917, 1934, 1936, 1946, 1947, 1961/1962, 1969/1970, 1973/1974, 1974/1975, 1979/1980, 1981/1982, 1988/1989, 1992/1993, 2010/2011, 2013/2014

Španielsky superpohár (9): 1988, 1989, 1990, 1993, 1997, 2001, 2003, 2008, 2012

Španielsky ligový pohár (1): 1984/1985

Viac k osobe Alfredo Di StefanoÁlvaro MorataAngel Di MaríaCarlo AncelottiCristiano RonaldoDiego CostaDiego GodinFabio CoentraoFlorentino PérezGareth BaleIker CasillasKarim BenzemaLuka ModričSami KhediraSergio RamosXabi AlonsoZinedine Zidane