Realita v rezorte obrany je chaotická, upozornil Fedor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí vojaci slúžia vlasti, odchádzajú na Cyprus
Pod Zoborom v Nitre sa uskutočnila slávnostná rozlúčka s vojakmi odchádzajúcimi do mierovej misie OSN UNFICYP na Cypre. Nitra, 14. marec 2014. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Viaceré plány naznačené v programovom vyhlásení za rezort obrany vyzerali podľa podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora rozumne, realita bola však chaotická. Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede, v podstate v rezorte obrany sme sa nikam nepohli, problémy len tlačíme pred sebou, termíny neplníme a spôsob, akým sa hýbeme, vzbudzuje znepokojenie.

„Najväčšou výzvou rezortu obrany je modernizácia ozbrojených síl,“ povedal a pripomenul, že táto vláda dostala po minulej vláde hotovú tzv. Bielu knihu – strategický dokument ozbrojených síl. Jej príprava trvala bývalej vláde oveľa dlhšie ako napríklad v Českej republike.

Prepracovanie trvalo vláde rok

„Ale bol to slušný analytický dokument na diskusiu aj pre rozhodovanie vlády, ktorý táto vláda dostala hotový pri svojom nástupe,“ konštatoval Fedor, ktorý rozumie tomu, ak chcela táto vláda dokument analyzovať alebo aj čiastočne prerobiť.

„Lenže trvalo jej viac ako rok, než dokument prepracovala a schválila,“ upozornil. Biela kniha je však len strategický dokument, ktorý potrebuje konkrétne rozpracovanie, naplánovanie, finančné vyčíslenie. „Od schválenia Bielej knihy vládou v júni minulého roka prešlo už ďalších osem mesiacov a dodnes vláda stále neprerokovala a neschválila Rozvojový plán rezortu obrany. Teda plán, ktorý má presne určovať, ako bude rozvoj rezortu konkrétne vyzerať. Kedy, čo, za koľko a aké je pokrytie finančnými zdrojmi,“ zdôraznil.

Paradoxné podľa Fedora je, že tento dokument je zaseknutý už 14 mesiacov v medzirezortnom konaní. „Je v ňom napríklad aj letectvo, ale až teraz sa na ministerstve obrany pripravuje koncepcia rozvoja letectva, ktorá by mala byť podkapitolou celkového plánu. Máme polčas funkčného obdobia, a vláda ani po dvoch rokoch nerozhodla, čo a kedy budeme robiť s modernizáciou. Ministerstvo obrany postupuje aj nakupuje ad hoc, chaoticky, bez jasných plánov. Najdôležitejší dokument vláda neschválila, a pokiaľ ide o obstarávanie, podľa mojich informácií neexistuje dokonca ani len plán obstarávania na úrovni ministerstva. Takto ad hoc predsa nemôže fungovať ministerstvo obrany, ani ozbrojené sily,“ vyhlásil Fedor.

Miliardy na modernizáciu

Fedor upozornil, že podľa rozvojového plánu, ktorý zamrzol v medzirezortnom pripomienkovom konaní pre nesúhlas ministerstva financií, majú ísť na modernizáciu ozbrojených síl štyri miliardy eur. „Plány môžu byť veľké, ale všetko finančne náročné sa má odložiť až na plecia ďalšej vlády. A to je pre túto vládu typické, že prakticky všetko finančne najnáročnejšie obstará a zazmluvní súčasná vláda, ale ako a z čoho bude Slovensko platiť po roku 2016, dnes nikto ani len netuší,“ zdôraznil Fedor.

To podľa neho znamená, že nároky na modernizáciu na 10 rokov vychádzajú v priemere približne 400 miliónov na rok, ak by sa s ňou začalo už tento rok. „Ale ak sa začne financovať hlavná záťaž modernizácie armády neskôr, pôjde ročne ešte o oveľa vyššie sumy. Čo je jednoducho nezmysel, že to Slovensko zvládne, nech bude ministrom financií ktokoľvek,“ vyhlásil. Takýto prístup považuje Fedor za stavanie papierových vzdušných zámkov. Toto totiž nemôže zvládnuť žiadna vláda, takže v skutočnosti klameme podľa neho seba, obyvateľov Slovenska a klameme našich spojencov v NATO.

Potreba diskusie v parlamente

Otázka modernizácie ozbrojených síl by sa mala podľa Fedora preniesť aj na pôdu parlamentu. „Predtým, než vôbec ministerstvo obrany zasa začne nakupovať hoci nejaké ponožky a zahrnie ich do sumy na modernizáciu, alebo nejaké lietadlá, lebo si ich už zazmluvnili počas prvej Ficovej vlády, potrebujeme jeden veľký, záväzný a podrobný dokument, ako budeme modernizovať armádu, s presným vyčíslením na každý jeden rok. Takýto dokument by mala urýchlene schváliť vláda a mala by ho dať k dispozícii aj parlamentu,“ uviedol. Podľa neho by to zabezpečilo, aby sa neustále nemenili plány, aby sme sa dohodli, že toto Slovensko ako štát potrebuje alebo nepotrebuje.

Fedor tiež upozornil na vysokú fluktuáciu, odchody viacerých dlhoročných odborníkov, neobsadené posty v rezorte. „Je jasné, že niekde je problém, ak vidíme, že za dva roky sa vymenili dvaja vedúci služobného úradu ministerstva, štyrikrát sa menil riaditeľ kancelárie ministra, päťkrát sa menil riaditeľ sekcie modernizácie a podpory, štyrikrát riaditeľ sekcie obrannej politiky a trikrát šéf akvizičnej agentúry,“ povedal s tým, že 19-krát sa robili dodatky k organizačnému poriadku, čo je skoro jedna organizačná zmena za mesiac.

Fedor chce podľa rezortu upútať

Rezort obrany vníma Fedorove vyjadrenia ako snahu o upútanie pozornosti u konkurenčných politických strán. „Pánovi poslancovi Fedorovi sa asi prestalo páčiť na potápajúcej sa lodi SKDÚ a tak sa veľmi snaží na seba upútať pozornosť u konkurenčných politických strán. Daňoví poplatníci môžu byť teraz spokojní, že tento rezort nevedú takí ľudia, ako je on, pretože v období, keď bol vo vedení ministerstva, prišli vojaci a daňoví poplatníci o miliardy,“ reagovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Balleková.

Martin fedor
Foto: SITA/Diana Černáková

Príkladom je podľa rezortu obrany aj škandalózny tender na MOKYS. „Súčasnému vedeniu sa podarilo po ôsmich rokoch ukončiť túto traumu z minulosti. Pán poslanec Fedor by mal preto radšej vysvetliť, kde sú všetky peniaze, ktoré dnes chýbajú armáde,“ uviedla Balleková.

Ako dodala, na rozdiel od minulosti sú príslušníci ozbrojených síl zapájaní a prizývaní k dôležitým rokovaniam, ktoré sa týkajú budúcnosti a modernizácie Ozbrojených síl SR. Strategický dokument – návrh koncepcie letectva, môže pripomienkovať aj odborná verejnosť.

„Podobne postupujeme aj pri verejných obstarávaniach väčšieho rozsahu,“ uviedol rezort obrany. Ministerstvo obrany tiež tvrdí, že súčasné vedenie verejné obstarávanie sprehľadnilo. „Je nastavená niekoľkostupňová kontrola od zadávania jednotlivých potrieb až po podpis a kontrolu zmlúv. Kým v minulosti sa tu zmluvy povaľovali po rôznych kanceláriách, teraz je všetko na jednom mieste a maximálne transparentné,“ doplnila Balleková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Fedor
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR