Reálny záujem o repatriáciu má stále viac ako tisíc Slovákov, najčastejšie sa hlásia z Británie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KORONAVÍRUS: Repatriácia Slovákov zo zahraničia
Atmosféra na letisku po repatriačnom prílete z Washingtonu v USA na Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Na palube lietadla bolo dopravených 278 ľudí, medzi ktorými sa nachádzali slovenskí občania, štátny príslušníci Českej republiky, Slovinska a Maïarska. Z uvedených bolo 162 Slovákov, a z nich 119 bolo umiestnených do karanténnych zariadení v Gabčíkove a v Liptovskom Jáne a 43 mladistvých osôb bolo umiestnených do domácej karantény. Občania ostatných krajín, v spolupráci so zastupiteľskými úradmi ich krajín na Slovensku, boli prevezení do domovských krajín a v tejto chvíli sa už nachádzajú v karanténe v ich krajinách. Bratislava, 27. marec 2020. Foto: SITA/Prezídium PZ

Reálny záujem o repatriáciu má momentálne približne 1 140 Slovákov. Pre agentúru SITA to uviedla Nikoleta Matušková z kancelárie štátneho tajomníka Martina Klusa (SaS). Slovensko doteraz pomohlo pri repatriácii 4 130 občanom. Najväčší záujem o návrat hlásia Slováci zo Spojeného kráľovstva.

Niektorí sa vrátili bez oznámenia úradom

V prípade celkového počtu žiadostí o repatriáciu je podľa Matuškovej náročné určiť, koľko ľudí o ňu reálne malo záujem. „Na základe opakovaného aktívneho kontaktovania záujemcov zo strany našich veľvyslanectiev odhadujeme, že reálny záujem o repatriáciu môže mať približne 1 140 osôb,“ uviedla.

Podľa doterajších skúseností sa veľa ľudí na repatriáciu prihlási len formálne, ale v skutočnosti ju nevykoná z rôznych dôvodov.

Viac o téme: Koronavírus

„Napríklad sa mnohí občania už individuálne vrátili do SR a neoznámili túto skutočnosť zastupiteľským úradom. V súčasnosti formálne evidujeme 10 089 žiadostí, avšak z tohto čísla si musíme odrátať už uskutočnené repatriácie a návraty,“ dodala Matušková.

Hlavným dôvodom bol zrejme stav núdze

Slováci sa o repatriáciu najčastejšie hlásia zo Spojeného kráľovstva, Írska a Tuniska. Posledný repatriačný let z Londýna, ktorý sa uskutočnil 11. mája v spolupráci s Charter Advisory, zabezpečil leteckú repatriáciu 123 osôb. Najbližšie repatriačné lety plánuje rezort do Írska a Tuniska. Možnosť otvorenia žiadostí o repatriáciu však nateraz neplánuje.

„Sme presvedčení, že stav núdze, ktorý bol hlavným dôvodom asistencie štátu pri návrate občanov na Slovensko, vo väčšine prípadov pominul. Z tohto dôvodu nateraz neplánujeme opätovné otvorenie možnosti registrácie,“ konštatuje Matušková.

K 12. máju bolo celkovo na Slovensko repatriovaných 4 130 občanov, spresnila Matušková s tým, že počet Slovákov, ktorí sa domov vrátili individuálne, je náročné odhadnúť.

„V prípade individuálnych žiadostí evidujeme len tie, ktoré sa uskutočnili s asistenciou veľvyslanectiev SR, a to 1 926. To je počet nad rámec repatriácií uskutočnených štátom,“ uzavrela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Klus
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR