Rebelujúceho poslanca Čepčeka zrejme čaká definitívny koniec v OĽaNO

Martin Čepček
Poslanec NR SR Martin Čepček. Foto: www.facebook.com

Poslanec Martin Čepček by mal skončiť v najsilnejšom vládnom klube OĽaNO. Pre portál Webnoviny.sk to povedal poslanec OĽaNO Ján Krošlák. Dôvodom vylúčenia Čepčeka by mali byť jeho hlasovania za zákony, ktoré predkladá do parlamentu opozičná ĽSNS.

Čepček rozvíril politickú hladinu už vlani v septembri, keď predložil novelu interrupčného zákona. Hovoril, že ústavu a koaličnú zmluvu dodržiava, ale nepovažuje za normálne správanie roky usmrcovať bezbranné deti, preto im chce dať možnosť narodiť sa.

Od premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) si vtedy vypočul kritiku. Matovič povedal, že je jedno, či sa poslanec odtrhne, lebo klub má dostatočnú rezervu. Z vtedajších 95 koaličných poslancov, má klub OĽaNO 53 poslancov.

Nechcel Kolíkovú

Poslanec Čepček ako jediný z klubu OĽaNO v pondelok 10. mája hlasoval za návrh Smeru odvolať ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí). Vyčítal jej podporu liberálov, predlžovanie núdzového stavu alebo aj to, že bojuje proti referendu. Poslanci OĽaNO, ktorí nechceli porušiť koaličnú zmluvu a mali tiež výhrady ku Kolíkovej, sa na hlasovaní nezúčastnili.

Cepcek foto.jpg
Poslanec Martin Čepček Foto: FC Martin Čepček

Dôveru klubu k Čepčekovi narušili jeho hlasovania s Kotlebovou ĽSNS. Začiatkom februára tohto roka dostal preto od klubu „dištanc“. To znamená, že sa dočasne nezúčastňuje na zasadnutiach klubu v parlamente. Tri mesiace nemôže využívať výhody klubu. Nemal k dispozícii právny a mediálny tím.

Predseda klubu Michal Šipoš Webnovinám povedal, že tento stav bude trvať ešte aj počas júnovej schôdze.

Hlasuje za zákony, nie za klub

Poslanec Čepček hovorí, že na rokovania klubu nechodí od 4. februára. Podľa neho už tri mesiace uplynuli a stále nevie, čo s ním ďalej bude. „Už niekoľkokrát som sa pýtal predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša, že ako je to so mnou. Informáciu, ktorú som dostal 4. februára, bola, že nemôžem chodiť na klub a nemám výhody klubu. Počítal som, že 4. mája, čo sú tri mesiace, sa vyjadria a povedia mi, ako je to so mnou. Doteraz informácie nemám,“ povedal Čepček Webnovinám.

Poslanec tvrdí, že má len sprostredkované informácie a nevie, čo sa v klube deje. Na otázku, či chce zostať v OĽaNO a aké má ďalšie plány, odpovedal, že je zatiaľ otvorený. „Toto nie je téma, ktorou by som sa chcel zaoberať. Uvidíme, čo bude potom a kde skončím,“ poznamenal.

Problém vo svojich hlasovaniach nevidí. Jediným meradlom pre neho je prospech občanov a je mu jedno, kto zákony predkladá. „Hlasujem za zákony, nie za klub. To znamená, že ak príde do pléna dobrý zákon, zahlasujem zaň. Mám jediné kritérium, aby bol zákon kvalitný a pomáhal občanom Slovenska,“ dodal.

Krošlák berie Čepčeka ako opozičného poslanca

Poslanec OĽaNO Krošlák vysvetlil, že sankcia Čepčekovi uplynie v júni, pretože bola stanovená na tri riadne plánované schôdze parlamentu.

Krošlákovi sa nepozdávali správy v médiách, že Čepček ako jediný z koalície hlasoval za odvolanie ministerky Kolíkovej. Považuje to za nepravdivú informáciu. „My sme ho podmienečne vylúčili. Keď je niekto podmienečne odsúdený, je odsúdený. Nedával by som teda vyjadrenia, že ako jediný koaličný poslanec hlasoval za odvolanie ministerky,“ uviedol Krošlák.

Ján Krošlák
Poslanec Ján Krošlák (OĽaNO). Foto: Facebook Ján Krošlák

Predpokladá, že Čepček bude po troch schôdzach parlamentu z klubu vylúčený. „Je evidentné, že nemá záujem sa dostať naspäť. Je vidieť, že na základe jeho hlasovaní nemá záujem požívať naše výhody. Takže ho už teraz beriem ako opozičného poslanca,“ vyjadril sa Krošlák.

Slovný útok kolegu

Správy, že by Čepček mohol prísť o členstvo v poslaneckom klube OĽaNO, sa objavili tento rok koncom januára. Po pol roku totiž opakovane predložil do parlamentu novelu zákona o potratoch, ktoré chcel sprísniť. Nevidel vtedy dôvod na svoje vylúčenie z klubu. Vyhlasoval, že postupoval podľa koaličnej zmluvy pre predkladanie zákona zvyšujúceho ochranu života.

„Ak progresívne krídlo nesúhlasí so záchranou vyše 6-tisíc zdravých detí ročne, nikto im nebráni jednoducho hlasovať proti tomuto návrhu,“ argumentoval.

Poslanec Juraj Krúpa kolegu z klubu za potratovú novelu zákona ostro skritizoval a jej predkladateľa označil za „mentálneho kripla“. Neskôr sa Krúpa za svoju poznámku ospravedlnil. Čepček mu odkázal, že sa dalo v priamom prenose spoznať, ako si Krúpa predstavuje „tzv. slobodu slova“.

Nezávislý poslanec

Čepček sa viackrát prejavil počas uplynulých mesiacov ako nezávislý poslanec. Nehlasoval za zmenu ústavy, ktorá súvisela s reformou justície. Nepodporil ani ústavný zákon o bezpečnosti štátu, ktorý umožnil opakovane predlžovať núdzový stav.

V čase, kedy už plynula Čepčekovi sankcia od klubu, hlasoval za iniciatívu kotlebovcov, ktorí chceli v ústave zakotviť tradičnú rodinu. Právo vychovávať deti a mať rodičovské práva mali podľa návrhu dostať výlučne páry opačného pohlavia. Rovnako sa mala zakotviť nemennosť pohlavia človeka určeného pri jeho narodení.

Čepček však nebol jediný z OĽaNO, kto takýto zákon podporil. Pridali sa viacerí konzervatívne orientovaní poslanci hnutia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán KrošlákMária KolíkováMartin ČepčekMichal Šipoš
Firmy a inštitúcie OĽANOZa ľudí